Slavní novofundlandští psi 3.
Novofundlandští psi v armádách

Autor: Pavel Bradáč <pavel.bradac(at)email.cz>, Téma: Slavní NF, Vydáno dne: 24. 03. 2006

Novofundlandští psi sloužili také v americké armádě za druhé světové války. Byli používáni například při obraně Aleutských ostrovů. Armádní technický manuál US Army z roku 1943 je popisuje jako "velký silný pes, který je díky své vodě odolné srsti vybaven do chladného a vlhkého počasí. Skvělý (excellent) tažný pes, který má také talent pro záchranu tonoucích osob."

Sgt. GanderNovofundlandští psi mají v americké armádě tradici - za občanské války byl novofundlandský pes maskotem 104.Ohaio-ské Pěchoty. Další potvrzený novofundlandský pes sloužil okolo roku 1854 - 1860 v důležité pevnosti Fort Jones v Kalifornii.

Jedním z nejslavnějších novofundlandských psů sloužících ve válce byl Gander (na obrázku). Tento pes sloužil v kanadské pěchotě v útvaru Kanadských Královských Střelců na ostrově Hong Kong v roce 1941 v hodnosti seržanta při ochraně ostrova před japonskou invazí. Jeho poslední akt hrdinství zachránil životy jeho spolubojovníkům, avšak zaplatil vlastním životem. Při japonském útoku dopadl blízko jednotky granát. Gander jej popadl a utíkal s ním pryč, granát bohužel explodoval. Za tento hrdinský čin byl po skoro 60 letech v roce 2000 vyznamenán Dickinovou Medailí (srovnatelnou s Viktoriiným Křížem).