Slavní novofundlandští psi 6.
Nejznámější chůva Nana

Autor: Pavel Bradáč <pavel.bradac(at)email.cz>, Téma: Slavní NF, Vydáno dne: 09. 05. 2006

Dnešní díl seriálu bude trochu jiný. Hrdinkou je novofundlandská fena, která jenom knižní a filmovou postavou a přesto je možná ze všech nejslavnější.

Její jméno je Nana z knihy J. M. Berrieho Nana a Peter Pan. Mnoho z vás tento příběh četlo, mnoho z vás ho vidělo v kině či televizi. Základem příběhu je, že žila/byla rodina tak chudá, že si místo lidské mohla dovolit jen psí chůvu. A tou byla Nana.

"Chůva, která se o děti starala, sice přesně nesplňovala jeho představy, ale lepší si dovolit nemohl. Byla to starostlivá opuštěná novofundlandská fena Nana, kterou Darlingovi našli v Kensingtonských zahradách a zaměstnali.

Ukázalo se, že Nana je pravý poklad. Na první pohled poznala, když byl některý z jejích svěřenců opravdu nemocný. A když paní Darlingová přivedla dětem neočekávaně návštěvu, měla Nana Michaela učesaného a svátečně oblečeného ještě dřív, než návštěva dorazila ke dveřím dětského pokoje." Tak začíná dobrodružství, které znovu a znovu vychází jako kniha a dnes i často na různých filmových nosičích.

Je to také asi jediný pes, jehož hrál ve filmu, pojmenovaném u nás "Hledání Země Nezemě", pes jiného plemene. Ač v původní knize byla Nana novofundlanďan, ve filmových zpracováních ji hráli psi jiných plemen.

Kniha prý byla napsána podle spisovatelových osobních zkušeností. My, kdo máme doma novofundlandské psy, tomu rádi uvěříme.