NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO akcích

* Podzimní výcvik v Chorvatsku

Vydáno dne 27. 10. 2005 (4612x)

Podzimní mezinárodní výcvikový tábor vodní záchrany
Chorvatsko, Fažana, 10.-17. září 2005


Když jsem se svým novofundlanďanem Grifem hledal někoho, kdo by nás naučil něco víc z vodní záchrany, zkusil jsem toho hodně a ještě víc jsem četl. Záchranné brigády mají díky našemu Národnímu zkušebnímu řádu smíchané pachové práce se záchrannými, tedy mokré práce se suchými. Opakování aportů, tak jak jej známe, přestane většinu pejsků bavit velmi záhy a také jsme chtěli dělat něco víc. Jako jediná v dostupné vzdálenosti mimo Itálie a Francie se ukázala rakouská kynologická skupina z Vídně s názvem Hundewasserrettung, jejíž někteří cvičitelé mají s výcvikem vodní záchrany více než dvacetileté zkušenosti a na kontě několik zachráněných lidských životů. Výcviku se mohou zúčastnit i nečlenové - jedinou podmínkou je mít psa a chuť. Po dvou letech společného cvičení pořád zjišťuji, že nás to nepřestalo bavit a že se máme pořád co učit i přes to, že Grif letos na jaře udělal první stupeň zkoušek.


V Chorvatsku na výcviku jsme byli potřetí a tentokrát ve větší sestavě - 17 psů a 28 osob není málo, však nás také cestovní kancelář přemluvila k pozdějšímu termínu, kdy bude kemp prázdnější. Počasí nám přálo, celý týden bylo skoro 30 stupňů a voda měla 25. Naše sestava podle plemen: 7 novofundlanďanů, 3 retrívři, 2 němečtí ovčáci, 2 gordonsetři, australský ovčák, bearded kolie a malý kříženec jménem Pipi.


Celý výcvik je založen pouze na pozitivní motivaci, pejsci mají z práce obrovskou radost, je slyšet pochvala a zase pochvala, však je také za co chválit - za celý týden se nestalo, že by nějaký pes cvik neudělal, ač to někdy trvalo docela dlouho. Museli jsme vymyslet, jak pejsek pochopí, co vlastně chceme, co má udělat.  Ale nakonec to bylo vždy korunováno úspěchem. A to všechno bez pamlsků - pamlsky a jídlo vůbec před plaváním a během něj není zcela bezpečné. Celý výcvik také vyžaduje plno pomůcek, při záchraně pravděpodobně tu spoustu pomůcek z výcviku nepoužijeme, ale pro výcvik jsou potřeba. Bez pomůcek můžeme opravdu dělat jenom "aport ze břehu". Vodní práce jsou něčím jiným než cvičením na cvičáku - tam na psa dosáhnete, takže pokud ho chcete opravit, stačí natáhnou ruku. Ve vodě je pes daleko a tedy je výcvik daleko náročnější. Co mne velmi překvapilo je, že psi při vodním výcviku získali spoustu sebevědomí a stali se tak daleko klidnějšími a rozvážnějšími i na suchu. Rozdíly mezi plemeny jsou při vodním výcviku někdy méně, někdy více výrazné, novofundlanďani pracují rozvážně a je znát, že mají silné instinkty pro vodní proudy a hlavně někdy vymýšlí,  jak se moc nenadřít. Retrívři a němečtí ovčáci využívají zase obrovskou chuť do práce, no a ostatní si také užívají radosti ze spolupráce s psovodem.   


Cvičíme podle zkušebního řádu IRO/IPO-R, a co je neobvyklé, většinu cviků cvičí všichni psi bez ohledu na to, jaké mají zkušenosti, tedy není to tak, že kdo má zkoušky "A", cvičí na "B" a podobně. A co se cvičí? Aport ze břehu je začátek, potom aport ze člunu, který naučí pejska najít věci méně nápadné, skok do a ze člunu, jízda na surfovém prkně, pomoc tonoucímu, přivlečení člunu z moře, přinesení lana k surfu, přinesení záchranného prostředku (obligátní "Baywatch") k tonoucímu a spoustu dalších cviků, takže to pejsky nejen hned tak nepřestane bavit, ale i se toho spoustu naučí. Posledním cvikem, který mohou dělat až psi po určité době výcviku, je raport (přivlečení) figuranta v bezvědomí. Dobře vychovaný pes by neměl vzít člověka do zubů ani ve hře, a tady chceme, aby to udělal "na povel".  Důležitou součásti výcviku je i plavání za člunem - plavání na vzdálenost, které slouží nejen k budování kondice, ale také k budování vztahu psa a psovoda. Ač jsou terapeutické účinky plavání na zdravotní stav psů, zejména na DKK, známé, dosažené výsledky by vydaly na samostatný článek. Například tříletý retrívr Charlie, kterého musela majitelka na loď ještě loni na jaře nosit a sám ušel jenom pár metrů, se letos na podzim už mohl aktivně zúčastnit výcviku většiny cviků. 


Kemp Pineta ve Fažaně je ideálním místem pro dovolenou či práci se psy, ubytování ve stanech nebo chatkách ve stinném borovém lese, s velkým prostorem pro výběh a vycházky a se spoustou prostoru, takže chaty a stany nejsou natěsnány jedna na druhou, jak je to v sezóně v kempech na Istrii obvyklé. Výcvik probíhá na krásné oblázkové pláži asi 500 metrů od chatek, s velmi pozvolným přístupem do vody, se širokým travnatým pásem na odpočinek mezi cviky. Díky Brijunským ostrovům naproti je moře pro výcvik klidné nebo jenom lehce zvlněné. Oblázky a tráva na pláži jsou ideální pro pobyt se psem, kdo někdy vyčesával písek ze srsti, ví o čem mluvím.


Tato akce byla sice letos poslední "mokrá", ale příští rok chystáme zase několik dalších, na které jsou zájemci srdečně zváni.


[Akt. známka: 1,75 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 4 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES