NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czvodní výcvik

* Vodní práce v ruských novofundlandských klubech

Vydáno dne 09. 12. 2005 (4046x)

O tom, že je novofundlandský pes ideálním plemenem do drsných ruských podmínek není možné pochybovat a jako většina chovatelských klubů i ruské kluby cvičí vodní práce, tzv. „Spasenje na vodach“.Jedním z klubů v Rusku, které mimo chov novofundlandských psů dělá i výcvik vodní záchrany je i klub ze Sankt Peterburgu – PiterNewf, který oslaví v příštím roce třicáté výročí založení.

„Peterburg není Miami, “ říká moje kamarádka Kessy, která trénuje novofundlanďany už skoro dvacet let „a proto zde lze trénovat jen dva měsíce v roce. Jak má voda pod deset či dvanáct stupňů, psovodi nechtějí do vody a výcvik jde pomalu“.

Výcvik probíhá dvakrát týdně vždy odpoledne, cvičí se jak voda, tak i poslušnost na suchu. Cena za výcvik je za jeden celý kurs po přepočtu přibližně 100 USD. Celkem v klubu cvičí okolo padesáti psů, nejsou mezi nimi jenom fundláci, cvičí i někteří retrívři. Běžná poslušnost na suchu je standardní součástí výcviku, ale důležitá je zejména vodní část.

Příští rok bude pro ruské kluby první sezónou, kdy budou cvičit podle zkušebního řádu IPO-R, do letošního roku cvičili v Rusku podle ruského zkušebního řádu, který zahrnuje čtyři zkoušky:

1. přinesení aportu z vody
2. plavání psa a psovoda společně v několika různých směrech
3. záchrana tonoucího na povel psovoda
4. záchrana tonoucího samostatně bez povelu psovoda

Zejména poslední cvik je mezi zkušebními řády unikátem, nechal jsem si ho podrobně vysvětlit, protože samostatná akce bez povelu psovoda není pravděpodobně v žádném jiném zkušebním řádu, určitě ne v záchranářském.

Cvik probíhá takto: Psovod posadí psa na břehu s povelem „seď, hlídkuj “ a odejde mimo cvičební plochu. Ve vodě plave pomocník, který na povel trenéra nebo rozhodčího začne simulovat nesnáze. Pes musí rozlišit, kdy pomocník plave a kdy se topí, a v tom případě mu plavat na pomoc. Pes zachraňuje pomocí záchranného kruhu či jiného prostředku, který má upevněn na obojku a kterého se tonoucí zachytí.

Je znát, že novofundlandský pes je vodní záchranář i pro těžké podmínky, a že má nejen potřebné instinkty, ale i inteligenci a samostatnost, a zejména samostatnost není u psů vždy v takové míře zcela běžná.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES