NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czvodní výcvik

* Začínáme s plaváním

Vydáno dne 03. 01. 2006 (4855x)

Plavání není pro psy tak samozřejmou záležitostí, jak se obecně předpokládá. Štěně sice instinktivně umí plavat, ale voda je pro něj cizím, novým prostředím. Pokusím se vám poradit jak začít, čeho se vyvarovat a jak případně pokračovat.

Výběr místa:
Pro první plavání si vyberte pečlivě místo a vodní plochu. Vodní plocha by měla být bez proudu, ideálně s klidnou hladinou. Přístup do vody by měl být co nejpozvolnější jak na břehu, tak i pod hladinou.

Motivace:
Pejsek musí mít pro vstup do vody a následné plavání motivaci. jakou motivaci použijeme záleží na konkrétním psovi, každý reaguje na něco jiného. Některý pes je "závislák" na aportech a pro aport udělá cokoli. Jinému psovi na aportu nezáleží, ale udélá cokoli pro radost pánečka. Další si rád hraje s ostatními psy a při hře dokáže zapomenout na tu ošklivou mokrou věc.
Pro každého psa budete muset zjistit, co na něj platí. Kdo chodí na cvičák, má samozřejmě situaci jednodušší, zná svého psa lépe. Nebojte se být kreativní, vymyslete svému psovi radost.

Postupně a pomalu začínáme:
Připravte se na to, že možná půjdete do vody sami a pes za vámi ani nepřijde.
V první fázi učení se spokojíme s tím, že se pes proběhne vodou. Nemusí hned plavat, někdy i proběhnutí (hlubší) kaluží stačí. Cílem první části je, aby pes ztratil strach z vody. Tady použijeme motivační věc - psa lákáme do vody. Možnost je hození aportu, soutěž s jiným psem... Ideální je, aby si pes skoro nevšiml, že probíhá vodou. Ideální je, pokud lákáte psa do vody směrem k sobě, má menší strach.

V další fázi postupně přidáváme hloubku, až pes plave. Nebuďte překvapeni, pokud pes napoprve plave stylem "vodní mlýn" - víc cáká než plave. Poprve je to vždy trochu jinak. Pokud začne plavat, nechvalte jej hned, může se vám stát, že se lekne či vyděsí. Vhodný čas na pochvalu je až po návratu na břeh. Pokud chcete se psem cvičit vodní práce či záchranu, pochvaly by vydaly na samostatný článek.

Poslední fází je naučit psa "úspornému" plavání. Efektivní plavání je takové, kdy se pes neunaví ani při delší trati. Úsporné plavání je takové, kdy pes používá většinu síly na dopředný pohyb a jen málo na nadnášení. Poznáte to tak, že má pes hřbet vodorovně, nikoli šikmo.
Tento způsob plavání naučíte také postupně a pomalu, pes bez kondice jej takřka nepoužije. Možnost jak naučit tento způsob plavání je ten, že pejskovi pozvednete opatrně občas zadek na hladinu, až zjistí, že je tento způsob plavání je výhodný.

Čeho se vyvarovat:
Vyvarujte se vždy u vody jakéhokoli násilí či donucování. Násilím pejskovi můžete znechutit plavání někdy i na celý život, násilí nemá při výcviku co dělat. Pes musí jít do vody sám a dobrovolně, rozhodně psa nenuťte nebo ho nepostrkujte.
Nepoužívejte pamlsky, riskujete torzi žaludku a navíc u vody nemají moc smysl.
Vyvarujte se hlučného místa a příliš mnoha pomocníků - nové prostředí může být pro pejska stres a není vhodné mu stresy a zmatek přidávat.
Pejsky nepřetěžujte, plavání je fyzicky velmi náročná aktivita.
Nespěchejte, každý spěch se vám později vymstí.

Další informace v článcích Plavání je terapie a Bezpečnost při vodním výcviku - viz odkazy na články dole.

Máte-li otázky, napište do Výchovné poradny

Přeji všem spoustu příjemných a krásných zážitků u vody.[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 4 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES