NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czVýcvik a výchova

* Specifika výcviku Novofundlanského psa - 1. díl
Vhodnost pro různé druhy výcviku

Vydáno dne 05. 02. 2006 (4826x)

Výcvik poslušnosti u psů mnoha plemen má v České republice mnohaletou tradici. Novofundlandský pes sice už není zařazen jako pracovní plemeno, přesto je pro novofundlaďany dobře vedený výcvik radostí a potěšením. Každé plemeno má při výcviku svá specifika a v následujícím textu najdete souhrn těch nejdůležitějších specifik pro výcvik novofundlandských psů (a samozřejmě fen).

Přestože je každý novofundlanďan jiný, některé vlastnosti jsou skoro všem jedincům společné a určují, jak jsou jednotlivé kynologické disciplíny pro NF vhodné. Novofundlandský pes je schopen výcviku ve všech disciplínách kynologie, omezení je dáno pouze velikostí či spíše pouze hmotností.

Sportovní kynologie je nejčastějším druhem výcviku, běžnou poslušnost pes zvládne výborně, je potřeba důslednosti při pochodových cvicích, proto fundlák má sklony si trochu ulevovat, kdykoli je to možné. Výhodou i nevýhodou je paměť - viz další díly.

Pro policejní práce se NF používá výjimečně, zejména pro nižší výkon v horku a také pro vyšší náročnost na péči, přestože si myslím, že by byl platným (ale úplatným) členem policejního sboru.

Obrana - novofundlandský pes je svou podstatou spíše záchranář, což neznamená, že by se nebyl schopen naučit "kousačky", zejména pokud je bere jako hru, přetahování o rukáv. Přesto obranu nedoporučuji, málokteré cvičiště má dostatečně zkušené cvičitele a trenéry, aby neudělali na povaze psa nenapravitelné škody - osmdesáti či devadesátikilový agresivní pes je děsivá představa.

Pro canisterapii má NF ideální povahu, zejména pro svou mírnou povahu a jemnost. Také struktura srsti je pro hlazení ideální a to se nezmiňuji o schopnosti pozřít libovolné množství podávaných pamlsků.

Tažné práce jsou pro NF jednou z přirozeností a malých radostí, tahá rád a dlouho, jako tažný pes je NF používám nejméně třetí století. Výhodou je nejen mírná povaha, ale i tělesná konstituce - NF pes je údajně schopen utáhnout sáně až s 650 kg nákladu.

Jako slepecký  či  asistenční pes je novofundlanďan vhodný, ví se o několika psech, kteři byli jako slepečtí vycvičeni a svého poslání se zhostili se ctí.

Záchranářský výcvik a práce, SAR (Search and Rescue - najdi a zachraň) jsou další přirozené disciplíny, v USA a Kanadě je pro tyto účely NF běžně využíván (viz například článek a TV pořad v National Geografic) a je vysoce hodnocen.

Vodní výcvik, zejména vodní záchrana je základní disciplínou pro novofundlandské psy. Jsou pro tento výcvik výborně vybaveni jak fyzicky - když pominu ony plovací blány, které jsou spíše pro bláto a sníh a při plavání nemají moc význam, tak zejména "praporky" na všech končetinách, fungující jako pádla či dobře izolující srst pro plavání i ve velmi studené vodě, tak i psychicky - instinkty na vodu, proudy na hladině i spodní, plavání ve vlnách, odhad dna, ale i na přinášení předmětů a zejména na záchranu tonoucích.

V příštím díle si řekneme něco o podmínkách pro výcvik a povahových vlastnostech.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES