NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czVýcvik a výchova

* Specifika výcviku Novofundlanského psa - 2. díl
Podmínky a povahové vlastnosti

Vydáno dne 18. 02. 2006 (4569x)

Pokračování článků o výcviku NF. Tento díl již konkrétněji ukazuje vlastnosti Novofundlandského psa.

Podmínky, počasí

Počasí nemá na výcvik velký vliv, pouze teplota a slunce jsou důležité. Novofundlanďan se může při větších teplotách přehřát, obecně platí, že by se fyzicky náročný výcvik neměl dělat nad 27 st. C. Nízká teplota obecně nevadí, pouze je-li pes mokrý, hrozí při silném větru podchlazení.

Vždy, nejen při výcviku by pes měl mít dostatek vody k napití, což platí i při výcviku vodních prací.

Pohraniční stráž začala v minulosti používat pro výcvik novofundlandské psy proto, že jejich srstí nepronikne komáří bodnutí. Nepočítali však s tím, že fundlák pracuje sice rád, ale jenom v chladnu a zimě. Kdo viděl spát v minus 16 stupních štěně na zádech ve sněhu, chápe proč.
Obecně platí, že NF je odolný pes, kterého jen tak něco nezdolá.

Vlastnosti a výcvik
Specifickým vlastnostem NF je potřeba výcvik přizpůsobit a naopak některé vlastnosti je možno využít jako výhodu při výcviku.

Motivace: NF patří k těm plemenům, která jsou motivovatelná pouze pozitivně či neutrálně. To neznamená, že by psovi nebylo možno něco zakázat, ale znamená to, že silou, řevem, bitím a nátlakem nedosáhnete žádného výsledku, snad jenom totálního zhnusení sebe i psa.

Tedy: pozitivní motivace je to, co dokáže vašeho novofundlanďana dovést až k nejvyšším metám výcviku. Za pár piškotů, hračku, pohlazení či milé slovo je ochoten udělat skoro cokoli. Kdo viděl cvičit poslušnost Dědkovic D´Artagnana (z Poleradských hájů), ten ví, že NF se dá vycvičit perfektně a cviky může provádět rychle a precizně.

Dynamika je fundláka závislá na motivaci, výhodou je, že fundlák příliš nemá sklony "blbnout" a poskakovat okolo jako splašený koník, pracuje většinou s rozmyslem, rozvahou a klidem, což je příjemné a elegantní. Rychlost práce je závislá na psovodovi.

Koncentrace je u NF vysoká, je jenom málo plemen, která dokážou dělat několik cviků současně a nepoplést je. Oproti tomu se NF někdy celkem rychle unaví, zejména ze začátku výcviku, kdy je všechno celkem nové a vzrušující.

Paměť je asi nejdůležitějším rozdílem mezi fundlákem a většinou ostatních plemen. NF dokáže pochopit cvik při správném vedení už při 2 - 4 opakováních - neudělá ho perfektně, ale ví co se po něm chce. Ale pouze při správné motivaci a povelové technice. NF si dokáže zapamatovat velké množství povelů, řádově stovky, a co je důležité, nezapomene je, nikdy. Mám zkušenost, že si můj pes vzpomněl na cvik "daun" po šestileté přestávce. Výborná paměť je pro výcvik výhodou i nevýhodou. Výhodou je pro rychlé a celkem snadné naučení cviků. Nevýhodou je, že špatně naučený cvik lze jen velmi těžko a složitě přecvičit a naučit jinak. Také je nevýhodou, že fundlák také snadno podlehne úlevám a nedůslednosti - ví přesně, kdy (a za jakých okolností) cvik udělat nemusí (to si pamatuje nejlépe).

Důslednost je při výcviku naprosto nezbytná - pes by měl vždy cvik provést, byť na několikátý pokus (viz Paměť). Každou nedůslednost si pes dobře pamatuje. Pes nechápe rozdíl "doma" a "na cvičáku". Pokud se naučí, že doma cvik nemusí udělat, neudělá ho i jinde. Důslednost také znamená, že psovi nedáme povel. pokud si nejsme jisti, že ho může splnit a že ho umí splnit. Pokus "technické problémy" psovi umožní nesplnit povel, jsme zase notný kus zpět ve výcviku.

Povelová technika je také důležitým prvkem při výcviku. NF si při povelu pamatuje nejen slovo, ale zejména intonaci, a současně hlasitost a rychlost. Také si pamatuje postoj, gesta, posunky a naši mimiku. Každá z těchto součástí může být samostatným povelem nebo tak může být chápána.

Pamatujte, že pokud pes neudělá cvik, je vždy na vině psovod.

Pokud chcete vědět víc o výcviku, naučit se pár triků, užít si pohody, zúčastněte se Výcvikového víkendu na Radíkově. Akce je i pro nečleny. Informace najdete zde.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 3 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES