NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO akcích

* Jak bylo s fundláky v Chorvatsku 11.-18. září 2004

Vydáno dne 20. 02. 2006 (4575x)

Přetiskujeme článek Sašenky Pilinové o zážitcích v Chorvatsku na vodním výcviku, který byl původně uveřejněn na serveru Vodní práce.

Cílem týdenního výcviku psů v Chorvatsku bylo upevnění stávajících znalostí a dovedností psů jako je přinášení aportů z vody, záchrana figuranta s viditelným i neviditelným aportem včetně jeho dotažení ke břehu (viz vodní výcvik Klubu novofoundlandský pes).

Vzhledem k materiálnímu zabezpečení bylo možno ve výcviku psů pokročit dále. K dispozici byly dva čluny, jeden motorový, druhý s vesly, surfy, lana, záchranné prostředky apod. Rozsah cviků, které psi prováděli, směřoval k přípravě psů na zkoušky prvního stupně IRO (International Rescue Dog Organization – www.iro.org), což zvláště výhodné z toho hlediska, že se ČR stala v květnu tohoto roku členem EU, a proto je možné snadno absolvovat zkoušky vodní záchrany i v zahraničí.

Konkrétně kromě základních aportovacích cviků se psi učili nástup a výstup ze člunu, plavání za lodí, schopnost udržet se na nestabilní ploše (vhodná pomůcka může být surf, tento cvik zvyšuje sebevědomí psa a schopnost udržet rovnováhu na kluzké pohybující se ploše), přitažení surfu ke břehu, přitažení surfu se surfařem ke břehu, ale i donesení lana surfaři na surfu a jeho přitažení ke břehu. Podobně to bylo i s přitažením člunu ke břehu. Dále jedním ze cviků bylo přinesení záchranného prostředku tonoucímu (např. bójky). Současně se posilovala základní poslušnost psů jako je přivolání a povel k noze, které se při zkouškách IRO také vyžadují.

Psi, kteří se výcviku zúčastnili, značně postoupili ke skutečnému cíli vodních prací, kterým je schopnost zachránit tonoucího, případně osoby v nesnázích na člunu či surfu.

Výcviku se zúčastnili následující psi: novofoundalďani: Rakousko - Cindy, Lord, Amicus. Česká republika – Grif, Argil, D´Artagnan a Monty. Další psi pocházeli z Rakouska, a byli to dvě beardedkolie, Einstein a Sam, dále dva gordonsetři, Duke a Aragorn a jeden australský pastevecký pes, Pie. Zde je třeba upozornit na to, že Einstein v minulosti složil všechny stupně zkoušek vodní záchrany podle IRO (RH-W A,B,C).

Psi cvičili denně od 930 do 1200 a od 1400 do 1600. Třetí den pobytu byl volný a byl určen k odpočinku psů.

Několik obecných poznámek k organizaci vodního výcviku.

Kvalitní vodní výcvik není možný bez splnění určitých podmínek:

1. Personální zajištění osobami autorizovanými pro vodní výcvik s dostatečnou zkušeností, aby nebyla ohrožena bezpečnost psů a aby psi nezískali špatné návyky. U výcviku ve Fažaně byla tato podmínka splněna týmem rakouských záchranářů (www.hundewasserrettung.at) pod vedením Renate Rosenbergerové (Vídeň, Rakousko). Pro výcvik jsou dále třeba pomocní trenéři - figuranti. Základní podmínkou pro vodní výcvik je také psovod, ke kterému má pes absolutní důvěru a který je schopen akceptovat pokyny vedoucího kurzu.

2. Materiální vybavení vychází z charakteru výcviku a rozsahu jednotlivých cviků. K aportování stačí pouze aport, při dalších cvicích se potřeba prostředků rozšiřuje na postroje pro psy, za které se může figurant (a později tonoucí) zachytit a za které je možné psa vytáhnout do lodě. Důležité jsou záchranné prostředky jako jsou lana a bójky (záchranné prostředky - "baywatch"). Dále je to loď s vesly a surf, a také motorový člun.

Pro cvičitele a figuranty jsou nutné ve většině případů boty do vody, nejlépe neoprenové (zvláště v počátku tréninku nejsou neoprenové boty podmínkou). Cvičitelé a psovodi jsou často vybaveni neopreny, zvláště pro cviky prováděné ve studené vodě nebo vyžadující dlouhodobou přítomnost figuranta ve vodě. U profesionálních trenérů patří k běžné výbavě.

3. Ke hladkému průběhu výcviku patří výběr místa, kde účastníci tréninku nebudou rušeni a ani oni sami nebudou nikoho rušit. Další podmínkou je čistota vody, která nesmí ohrožovat zdraví psů a dalších zúčastněných osob.

4. Vhodnými pomůckami pro zajištění výcviku jsou slunečník, kde podobně jako na výstavách může pes odpočívat, a pevný úvaz. Podmínkou je miska na vodou a dostatečné množství pitné vody.

Závěrem je třeba upozornit, že se psi učili formou hry, prováděli pouze takové úkoly, které mohli při své fyzické i psychické kondici zvládnout, takže cvičili s radostí a pokud sami nebyli ve vodě, pozorně sledovali počínání ostatních psů. V kempu Fažana byl v době, kdy kurz probíhal, jen omezený počet návštěvníků, což trenérům umožnilo vybrat vhodnou část travnaté pláže, kam bylo možno zajet s vozy a poskytnout tak psům možnost v klidu odpočívat u vozu nebo sledovat situaci ze zastíněného otevřeného zavazadlového prostoru vozu. Turisté se často vyptávali na vodní práce a občas se chtěli se psíky vyfotografovat. Pozornost budil klimatizovaný přívěs, ve kterém Renate a její tým přepravovali své psy.

Vždy před začátkem práce ráno i odpoledne byla krátká porada psovodů s trenéry, kde bylo určeno, jaké cviky se budou provádět a v jakém pořadí budou psi cvičit. Poslední večer obdrželi účastníci kurzu potvrzení o účasti psovoda a psa na tomto týdenním kurzu.

Něco k tomu, jak celý týden probíhal. Jak už bylo řečeno, ubytování bylo zajištěno v kempu Pineta ve Fažaně 5 km od Puly. Cesta autem trvala z Prahy 14 hodin, protože po značném části po dálnici následoval úsek po místních komunikacích. Všichni přijeli bez toho, že by cestou někde přespali, pouze byly nutné “psí” přestávky. Naši pejsci se po cestě chovali obdobným způsobem. Dálniční úseky prospali, bylo ale na ně spolehnutí, že se v autě posadí na hranicích. Monty jel do zahraničí poprvé, a tak, přestože jsme měli všechna razítka, pas i mikročip, jsme se obávali, zda na hranicích nebudou komplikace. K našemu překvapení celníci celkem bez zájmu pohlédli na sedícího psa a nijak se jím dále nezabývali. První z naší republiky dorazili na místo Pavel Bradáč s Evou a Grifem, po nich jsme přijeli my (Monty), pak Dědkovi s D‘Artagnanem, to všechno v průběhu soboty, kdy přijela i Renate se svými přáteli. Jako poslední z účastníků dovolené dorazili Vacurovi s Argilem, kteří jeli přes noc na neděli.

V neděli začal výcvik psů za dobré nálady všech účastníků. Ta se udržela po celou dobu dovolené. Eva Rašovská uvařila spoustu dobrot a po celou dobu pobytu se o nás pilně starala. Měli jsme štěstí, že naši psi mohli cvičit i nástup a výstup ze člunu, protože Renate přivezla potřebné vybavení. Počasí bylo pro výcvik psů vhodné, sice byly bouřky, ale jen v noci, takže výcvik mohl probíhat každý určený den. Monty s páníčky se na odpočinkový den byl koupat a také nakupovat. Grifísek bydlel ve stanu, ale nechtěl v něm spát, a to ani když byla bouřka. Způsobil tak Evě a Pavlovi bezesnou noc. Monty spal přivázaný na dlouhém vodítku buď venku nebo v chatce. Při bouřce vyhledal společnost páníčků.

Co se týče výcviku, na Grifovi je vidět, že má za sebou hodně vodních prací, takže dobře zvládal i nejobtížnější cviky. D´Artagnan má úžasnou fyzickou kondici a dvě děti na hraní. Argil je moc hodný pejsek, který dělá svým páníčkům jen radost, oba pejsci také krásně cvičili. A protože to píšu já, nebudu komentovat, jak skvělý byl Monty. To už ode mě všichni znáte. Všichni pejsci byli skvělí, rakouští psi byli zkušení a bylo to na nich vidět. Velmi překvapující je, zejména pro nás, kteří jsme méně zkušení v těchto otázkách, jak Einstein (třináctiletá beardedkolie) umí vytáhnout figuranta, skočit z lodě i přitáhnout loď se třemi osobami ke břehu.

Na úplný závěr – byla to krásná dovolená a ti psi byli prostě skvělí. Renate říkala, že jsme prima parta a že pro nás zase udělá cenově dostupnou akci.

S pozdravem Saša Pilinová[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: různí | Komentářů: 5 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES