NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czSlavní NF

* Slavní novofundlandští psi 5.
Člen nejslavnější americké expedice

Vydáno dne 09. 04. 2006 (3567x)

Expedicí, která změnila tvář Ameriky, byla určitě expedice kapitánů Meriwethera Lewise a Williama Clarka. Jediným ne-člověčím členem expedice byl i novofundlandský pes Seaman (Námořník).

Chránil členy expedice zejména před medvědy a bizony. Určitě má velký podíl na úspěchu expedice a na tom, že v průběhu expedice zemřel pouze jeden její člen, a to na zápal slepého střeva.

Cílem mise je prozkoumat řeku Missouri a její přítoky, sledovat cestu k Pacifiku a zjistit, jestli řeky Columbia, Oregon a Colorado nenabízejí praktickou a přímou vodní cestu napříč kontinentem." Těmito slovy vyzbrojil prezident Thomas Jefferson expedici Lewise a Clarka, která se odehrála v letech 1804 až 1806.

Přípravy na expedici trvaly od jara 1803, celá výprava vyrazila z kampu Camp Wood v blízkosti řeky Wood River v Illinois 14. května 1804. Zpočátku šlo všechno rychle, v srpnu již výprava dosáhla dnešní Nebrasky a Jižní Dakoty, a když v Severní Dakotě zažila nejnižší tehdy známou teplotu ve Spojených státech, kolem -40st.C, raději postavila tábor pro přezimování.

S pravidelnou podporou Indiánů se výprava dostala v srpnu příštího roku až do Montany, a když se naučili přípravu dlabaných kanoí, plavili se řekami Clearwater a Columbia a 24. listopadu 1805 konečně dosáhli Tichého oceánu. Další zimní tábor postavili v blízkosti Indiánů zvaných Clatsop, kde později vznikla stejnojmenná pevnost. Zima byla klasická, jen dvanáct dnů nepršelo (což je ostatně na pobřeží Oregonu a Washingtonu známé dodnes), a koncem března se celá výprava začala vracet. 23. září se dobrodruzi vrátili do St. Louis jako hrdinové.

Celou výpravu tvořilo celkem 33 mužů, z toho 25 dobrovolníků a celkem urazili více než 8 000 mil (12 000km). Celá expedice je dnes považována za výpravu, která změnila tvář Ameriky. Cílem bylo něco, co nalézt nemohli - vysněná Severozápadní cesta, která by umožňovala dopravu nákladů po vodě ze středu Ameriky na západní pobřeží, prostě neexistuje. Spojením ignorance, ocelové vůle, štěstí a odvahy, se podařilo dokázat tehdy neuvěřitelné, dokončit celou výpravu se ztrátou jediného lidského života.

Část textu převzata ze serveru České noviny

Další související odkazy
Interaktivní mapa expedice
NationalGeografic má o expedici obsáhlý text
Stránky věnované expedici
a tady ještě jedny

Na Google.com najdete ke  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 3 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES