NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czvodní výcvik

* Vybavení na vodní práce a záchranu :: Neoprény

Vydáno dne 16. 05. 2006 (4469x)

Protože po posledním vodním víkendu se spousta z vás rozhodla pořídit si vybavení na vodní práce, přinášíme pár rad pro pořízení vybavení.

Neoprén
Neoprénový oblek je pro toho, kdo se chce více věnovat vodním pracem, základním vybavením. Neoprénových oděvů je spousta druhů. Neoprén ve v podstatě napěněná guma, uvnitř s mikrobublinkami dusíku.

Neoprény se dělí podle tloušťky, platí, že čím silnější, tím lépe zadržuje teplo. Také lépe nadnáší ve vodě. Ideální tloušťka je 5 mm, silnější už trochu může omezovat pohyb, tenčí málo hřeje a nadnáší.

Neoprénové obleky se také dělí na mokré, suché a polosuché. Znamená to, jak přijde tělo do kontaktu s vodou. V mokrém neoprenu je voda všude a trochu cirkuluje. V polosuchém obleku jsou utěsněny rukávy, nohavice a krk, a tedy voda cirkuluje jen málo nebo skoro vůbec. Suchý neoprén je nafouklý vzduchem.

Další dělení je podle účelu použití - na potápění, na vodní sporty... obvykle se liší délkou rukávů a nohavic. U moře je výhoda, když máte letní verzi - 1,5 mm s krátkými rukávy a nohavicemi. Ale ten zase málo nadnáší...

Při nákupu není potřeba pořídit nový, použitý postačí a lze ušetřit velké částky - použitý neoprén lze pořídit za 40 - 20% původní ceny. Katka Š. slíbila, že pošle informaci o obchodě v Praze, kde lze občas pořídit dvoudílný komplet za pár stokorun.

Dalšími místy jsou půjčovny a bazary s potápěčskými potřebami, kde občas obměňují sady. Ty použité bývají celkem levně na prodej.

Pokud kupujete neoprén, zkuste si, zda se z něho dokážete sami bez cizí pomoci dostat. Může se stát, že budete potřebovat rychle na toaletu...

Při nákupu si pořiďte správnou velikost - spíše trošku větší.

Boty
Neoprénové boty jsou neméně důležité. Pokud můžete, pořiďte si s pevnou (plastovou) podrážkou - na chození, ne na plavání. Méně se opotřebovává a cítíte se v takových botách jistěji.

Rukavice
Při výcviku moc nepoužíváme, až budeme dělat vytahování plavce v bezvědomí, tak je bude mít figurant..

Péče o neoprénové vybavení
Po použití je potřeba neoprém umýt mýdlem a opláchnout čistou vodou, potom nechat vyschnout. Boty obraťte naruby, protože obouvat ráno mokré boty není moc příjemné.

Pokud neoprén uskladňujete na delší dobu, nejlépe je ho pověsit do sucha na ramínko.

Spoustu rad také najdete na různých webech pro potápěče.


Slíbený second hand v Praze, který má občas velmi levné neoprenové obleky (od Katky Š.):
Adresa na ten obchod (je to normální second hand), kde mívají bazarované neopreny je Second hand Modrý pavilon, Štúrova 1281, Praha 4. Je to kousek od Krčské nemocnice. Když se jede od Krčské nemocnice směrem do Písníce, je to po levé straně. Jede tam také spousta autobusů. Například z metra Kačerov, zastávka Tempo (čísla myslím 113, 215, 189 a další). Telefon tam bohužel nemají.
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 0 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES