NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czvodní výcvik

* Vybavení na vodní práce a záchranu :: Psí výbava k vodě a do vody

Vydáno dne 02. 06. 2006 (6190x)

Vybavení pro psa je při výcviku neméně důležité jako pro psovoda, možná ještě důležitější. Proto mu věnujeme samostatný článek.

Aporty, předměty pro přinášení
Přinášecí předměty jsou pro výcvik nejdůležitější pomůckou. Pes s nimi při výcviku přichází často do kontaktu a proto je potřeba aportům věnovat pozornost. Dřevěné nebo textilní aporty jsou zcela nevhodné, nasákají, mění tvar, velikost, často nejsou dostatečně pevné a dřevo může uvolňovat třísky. Textilní aporty, prodávané jako vodní, jsou určeny na hraní, k výcviku bych je však na základě zkušeností nedoporučil, po pár použitích se změní v beztvarou hroudu, ze které vysí nitě a leze na několika místech ven bílá vycpávková cupanina. Po dlouholetých zkušenostech používáme plastové aporty zvané "fendry" (viz obrázek). Vydrží dlouhou dobu, moje mají za sebou tři sezóny a jsou jako nové. Jejich tvar a velikost jsou uzpůsobeny tak, aby pes, pokud jej ve vodě drží, si ve vlnách nenabral do krku zbytečně vodu. Pokud si můžete vybrat, oranžová barva je výrazně lepší než bílá. Doporučuji pro výcvik dva aporty, jeden při některých cvicích nestačí. Aporty psovi pro výcvik podepište nesmazatelným (lihovým) fixem, kdo už s námi cvičil ví proč.

Postroj, vesta
Postroj je další důležitou součástí vybavení pro výcvik a práci. Postroj slouží k více účelům: postrojem se pes naviguje vstupu do vody a při plavání, za postroj se drží záchranář i figurant, za postroj vytahujeme psa do lodi (či do vrtulníku). Postroj musí být především pevný. Kovové díly nemají na postroji co dělat, ve vodě, zejména slané dokáží během pár dní zkorodovat, a to i pozinkované. Kůže je také nevhodný materiál, a to i sportovní tzv. chromkůže. Je málo ohebná a může psovi při plavání zavazet či dřít. Takže - ideální materiál je nylon a plastové spony. Tvar postroje volte co nejjednodušší, různé "záchranné kruhy" či jiné zbytečnosti visící okolo psa ho dokáží ve vodě zmást a jinak nemají rozumný účel. Zapínání psa do postroje by se mělo obejít bez různých zvedání končetin a zapínání řemenů. Někteří z vás už ví, že radující se pes se špatně obléká i do velmi jednoduchého postroje.

Některé skupiny zejména v Německu u studeného Baltu cvičí vodní záchranu v záchranných vestách. Vesta, pokud má dostatečně široké popruhy a nedře, není špatnou variantou pro výcvik. Zejména pro méně otužilá plemena vesta dokáže zadržet velké množství tepla při větrném počasí a pes tak šetří energii.

Postroj by měl i po zapnutí zůstat volný, aby psovi nebránil v pohybu a dýchání.

Vodítka, obojky, úvazy
O materiálech na vodítka a obojky platí také to, co už tu o materiálech bylo napsáno - kůže a kov není k vodě. Obojky volte nejlépe textilní. Občas se někde objeví informace, že by pes při plavání neměl mít obojek. Určitě by neměl mít obojet stahovací, "škrťák" či "pološkrťák", který volně visí a který se může o něco ve vodě zachytnout.

Pro suchý výcvik u vody je vhodné krátké vodítko, pro fundláka tak 20 až 30 cm, pro menší psy o něco kratší.

Pokud pes necvičí, měl by být v klidu uvázán. Pro tento účel je vhodné mít sebou kus pevného lana a kolík k zatlučení do země. Kolík - nemám na mysli stanový kolík, ale spíše slušný kus coulové trubky - informace viz např. článek Kolik utáhne novofundlandský pes. Někdo vozí na výcvik místo úvazů pro psa klec, což také není špatná varianta, klec pes vnímá jako "svoje místo", nikoli jako vězení a do klece chodí rád si mezi cviky odpočinout. Klec musí být samozřejmě ve stínu a dostatečně velká.  

Další pomůcky
Další pomůcky v vodě jsou spíše pro komfort. Miska na vodu je i k vodě samozřejmostí. Slunečník či altán je v létě nezbytný, pokud cvičení neprobíhá u lesa. Ručníků či utěrek není u vody zejména na jaře či na podzim nikdy dost. Deka či pelíšek mohou také psovi přidat u vody komfort.

Závěrem
Pes i psovod mohou mít u vody či ve vodě radost ze společné činnosti i s kusem klacku, vybavení neudělá za psa záchranáře, je to pouze pomůcka. Vybavení není uplně levné, takže jej doporučuji pořizovat po důkladném zvážení. Článek měl také pomoci s tím, aby jste si z nadšení nepořídili zbytečnosti, které mají marketingovou nálepku "vhodné do vody". Tuhle nálepku má pěna na koupání také. Přeji všem u vody plno radosti.


Související články:
Vybavení na vodní práce a záchranu :: Neoprény (16.05.2006)

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 6 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES