NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO akcích

* Napsali o nás :: V Olbramkostele učili záchranáři psy jak tahat lidi z vody

Vydáno dne 23. 06. 2006 (4930x)

Olbramkostel: Utáhnou člun třeba s pěti lidmi na palubě, dokáží dostat z nesnází surfaře a ve vlnách dostat lano k potápějící se lodi, která je třeba kilometr od břehu. Řeč je o vodních záchranářských psech.

Jejich majitelé se sešli na soustředění v Olbramkostele. Jedná se hlavně o novofounlandské psy, ale mohou to být i jiné větší rasy. "Vodní záchranářský pes by měl mít alespoň dvacet, pětadvacet kilogramů. Nejznámější jsou samozřejmě novofounlandi, kteří k tomu byli po dlouhé generace šlechtěni. My chceme tento odkaz udržovat dál," prozradil Pavel Bradáč, který soustředění v Olbramkostele organizoval.

Výběr lokality podle něj není až tak snadnou záležitostí. "Musíme se dívat na to, zda jsou tam přátelští ke psům. To opravdu není všude a někdy to dá dost práce najít vhodné místo," vysvětloval Bradáč.

U rybníka v Olbramkostele se nakonec sešlo šestadvacet huňáčů, kteří zde celou sobotu nacvičovali. "Některým lidem, kteří si sem přišli zachytat ryby a nevěděli o tom, se to moc nelíbilo. Ale myslím, že to bylo v pohodě. Za čtrnáct dní to bude horší. To tady mají sraz motorkáři," říkal s úsměvem Pavel Veselý z místní rybářské organizace.

A tak si mohli majitelé se svými psi zkoušet různé druhy záchrany. Zatím jen nanečisto. "U nás je tento druh záchranářství teprve v počátcích. Děláme to druhý rok a v republice je asi třicet psů, se kterými se cvičí podle mezinárodních standardů. Zatím jsme ostrý zásah neměli, ale v sousedním Rakousku, kde jsou podstatně dál, už psi zachránili dva životy," zdůraznil Bradáč.

Historie podle něj zná i případy, kdy se díky těmto psům přepisovaly dějiny. "Například když utíkal Napoleon z Elby, topil se a zachránil ho novofounlandský pes. Kdyby se tak nestalo, asi by ta historie byla poněkud jiná," uvedl jeden z příkladů Bradáč.

Novofounlandští psi podle něj mají ohromnou výdrž a další atributy, kvůli kterým se pro vodní záchranářství hodí nejlépe. "Mají oproti ostatním psům větší plíce i hrubou sílu. Mají i zakódované vodní instinkty a zvláštní srst. Když jsem si slovo, které ji popisuje, nechal přeložit pomocí translatoru do češtiny, vyšlo mi dvojitý voděvzdorný nátěr," přidal úsměvnou charakteristiku Bradáč.


FOTO FRANTIŠEK STŘECHA: Tahat z vody topící je pro novofounlandy hračka.

Vyšlo v deníku ROVNOST 19.6.2006


[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: různí | Komentářů: 3 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES