NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO akcích

* Může být z appenzella vodní záchranář?

Vydáno dne 23. 07. 2006 (4167x)

“…..pojeď s námi o víkendu s novofoundlanďanama na vodní záchranářský výcvik”, řekla mi Alice. Alice má devítiměsíční fenečku bernského salašnického psa Fionu Queen Elsa, která jednou bude mít skoro takovou velikost a sílu jako novofoundland, ale appenzell? To je příliš malý pes aby něco takového dokázal - běželo mi hlavou. No co, alespoň si zaplave. A tak jsme jeli.

Výcvik následoval těsně po flyballovém soustředění, proto jsem také hned při příjezdu do Branžeži vedoucímu Pavlovi řekla, že Phiruška bude asi unavená a že jsme se přijeli hlavně podívat. Druhý den ráno začal výcvik. Nebyl to nějaký dril, pouze nám vysvětlili, že základem všeho je touha plavat, aportovat a přijít s aportem zpět k páníčkovi.

Jako aport se používá oražový plastový předmět ve tvaru válce. Pro začátek na rozplavání se háže aport do vody, odkud ho pes přinese a potom drží aport ve vodě “tonoucí” a volá o pomoc. Když se první foundland pomalu a rozvážně sunul do vody, mysleli jsme si, že ho to zrovna asi nebaví, ale postupně jsme zjistili, že pomalejší pohyb je pro toto plemeno normální.

Bylo nám řečeno, že prý nemají kam chvátat. Pokud člověk ve vodě plácá rukama a křičí, je určitě živý. Příliš živý člověk by mohl psa stahovat pod vodu, takže si je foundland prý vědomý toho, že má počkat. (Dodnes nevím, jestli to je pravda nebo vtip) U člověka vezme aport do tlamy a plave zpět. “Tonoucí” se chytne psa za postroj a je tak vytažený z vody ven.

A co appenzell? Phira neustále štěkala, nemohla se dočkat, kdy už přijde na řadu, do vody se vrhala jak vystřelená z praku a vzorně aportovala. I člověka bez problému při plavání utáhla. Jen s pouštěním aportu byly trošku problémy, chtěla si ho nechat pro sebe. Po několikerém plavání byla stále čilá, až nám Pavel řekl, že by jí chtěl zažít odpočatou, když jako unavená je k nezastavení.

Fionka, protože je to teprve odrostlé štěně se učila aportovat a nelámat si hlavu z cizích lidí oblečených do neoprénů, z velkých psů a přílišného shonu. Byla skvělá. Přesto, že se jí zpočátku plastový aport nelíbil, druhý den ho přinášela radostně a bez problémů.

Během víkendu si pejsci ještě natrénovali nastupování do lodi (vlastně na šlapadlo) z mola, které mělo mezi prkny mezery, takže museli dávat pozor jako při chůzi po žebříku, jízdu na šlapadle a skákání z něj do vody. Plavání na větší vzdálenost, nastupování na surfařské prkno a vození se na něm, cvičili jsme i poslušnost. Veškeré cvičení bylo vedeno formou her a prokládáno odpočinkem, abychom pejsky neunavili tak, že by je přestalo bavit.

Dva dny výcviku mi daly odpověď na otázku – ano, při dobrém vedení je i appenzell schopen cvičit stejně jako novofoundlanďan. Píšu cvičit, protože oproti foundlanďanům neměl aplík možnost zdědit cit a instinkty pro vodu. Phiry nadšení pro práci nebylo potvrzené extrémním vytrvalostním plaváním. Rozený vodní záchranář také automaticky využívá spodní proudy, aby si ušetřil vlastní síly při plavání a o tom salašník nemusí mít ani ponětí. Nevím, jak by zvládla mořské vlny.

Salašník, zrozený pro práci je vděčný za jakoukoliv činnost, kterou mu předložíte.

A pokud se vám povede poznat partu lidí, která vás od samého začátku přijme mezi sebe a po celé dny vám vytrvale odpovídá na všetečné dotazy, radí, pomáhá, každého psa bere jako individualitu a podle toho vymýšlí strategii výcviku, prožijete báječné dny na které budete dlouho vzpomínat.

Lenka Schönbeková
vyšlo (vyjde) ve Zpravodaji Klubu švýcarských salašnických psů[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 3 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES