NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czVýcvik a výchova

* Specifika výcviku novofundlandského psa - 3. každý pes je jiný

Vydáno dne 03. 09. 2007 (3654x)

Nedávno jsem začal intenzivněji cvičit s Arniem (Aramis ze Slezského panství, zvaný Týhaizel nebo Arnold, o přezdívce jindy, otec hyperaktivní Darés, matka hyperžravá Lenny - pecen chleba pod minutu) a uvědomil jsem si jak málo mluvíme o tom jak každý novofundlandský pes je úplně jiná osobnost.

Arnie není úplně typický fundlák, je výrazně aktivnější a agilnější, takový skřítek neposeda. A ten mě donutil si uvědomit a zejména začít říkat nahlas, že je potřeba přistupovat ke každému psovi, nejen novofundlanďanovi, jako ke specifické a jedinečné osobnosti.

Asi znáte málo psů, kteří považují zapnutý vysavač s rotačním kartáčem za príma hračku, která se hodí k lovu, kousání a mlácení tlapkou. Tak to je taky Arnie, malý (nyní teprve 60 kg a 10 měsíců) nebojsa. Ale narozdíl od Grifa se něčeho bojí - zůstat sám, vzdálit se od smečky. Grif když byl štěně, tak utíkal na/po vesnici celkem pravidelně, měli jsme někdy hru na nekonečnou vycházku: na konci vycházky se ztratil černý pes ve tmě a nebylo ho. Tak jsem ho hledal chvíli pěšky, někdy pomohlo poslouchat kde ve vesnici štěkají psi tam nekoho přes plot provokuje.  Někdy jsem šel pro auto a baterku.

To Arnie ne - ten když  se vzdálí na víc než 70 metrů, tak už chytí nervy a honem honem utíká zpátky za mnou nebo za Grifem.

Arnie se učí jinak než Grif a než se učil Artur.

U Artura to byla čirá radost ze společné aktivity a činností, jen trochu menší než nošení aportů nebo jízda na lodi. Ani to nebylo tak moc kvůli pamlskům, pamlsek byl jen potvrzení správnosti a u vody je přímo vyplivoval (tehdy jsme ještě neznali, že u vody nemají pamlsky co dělat).

Grif, ten je hladovec a pro pamlsky udělá cokoli, zejména když je páneček tak ochotně při cvičení dává. Grif ale nikdy nechápal, že je možné udělat něco špatně - to se roztekl po zemi jako rozmražené kuře a dělal že není pes ale protoplazma.

Arnie je rychlý. Příliš rychlý na snadné učení. A naopak od Grifa, je potřeba mu občas říct "takhle je to špatně", protože při své aktivnosti většinu cviků přehání a snaží se dělat blbinky navíc. Když ale pochopí, cvičí krásně, radostně a s chutí. Jenže je tak rozpustilý, že neudrží dlouho koncentraci u pomalých cviků.

Tahle část o Arniem vlastně neplatí pro vodní práci - tam cvičí zcela koncentrovaně a dobře, aport už třeba vytáhl z hloubky 40 cm, nejdřív ho sice musel nahmatat tlapkama, ale pak to zvládl. A pokud nemá svých 60 aportů za den, tak se cítí "nevyužitý". 

Jenom to, že ho dobře znám nám umožnilo ho naučit "průchod rourou" během několika minut - kdyby někdo cpal svého psa do roury, asi bych se na něj při výcviku osopil "psa vystrašíš a nebude to chtít dělat". Arnie je výjimka - po piškotu je ochoten zapomenout na cokoli stresového, dnes probíhá rouru velmi rychle, ale piškot na konci nesmí chybět.

Tímhle článkem jsem chtěl zdůraznit: Berte každého psa jako specifickou osobnost, plemeno je pouze základ, v jehož rámci se můžou vyskytnout různé varianty. Co platí pro jednoho psa, může u druhého selhat a naopak.[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 4 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES