NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czVychytávky

* Vychytávky pro fundláckou domácnost 2.
psí průchody aby teplo neutíkalo

Vydáno dne 25. 02. 2008 (5011x)

V poradně bylo několik dotazů na NF o teplotě, kterou fundláci preferují. Jak jsem slíbil, popíšu některé možnosti, jak mít zároveň fundláka doma i na zahradě a při tom netrpět doma zimou.

Novofundlandský pes je na tom z pohledu citlivosti na teplotu celkem dobře, zejména díky kvalitní srsti a dobré termoregulaci, může mít problém spíše s přehřátím než s podchlazením. Přesto dává přednost chladnějším místům, zejména na odpočinek. 

Ideální samozřejmě je, pokud se pes či psi mohou volně pohybovat po celém prostoru. K tomu mohou sloužit různé druhy psích dveří či průchodů. Když jsem dělal první rekonstrukci domu, udělal jsem u každého vchodu z domu jedny dveře navíc. Vznikly mi tím zádveří, která znižují úniky tepla (další důvody budou v části tohoto seriálu - "slinty").

Chodba, která slouží jako komunikace mezi různými částmi domu má v zimě okolo 15 stupnů a psi si ji oblíbili na ležení - jsou blízko, zejména blízko kuchyně a slyší každé šustnutí, zejména každé otevření ledničky.

Ze zahrady si mohou oteřít sami dveře pomocí "náběžné desky" - viz video, je vidět že každý pes má vlastní techniku, jak dveře otevřít. Grif to uměl i bez desky, Arnie na to byl moc hr, takže jsem mu takhle pomohl. Dveře mají na druhé straně dvě kladky, přes ně nylonové lanko a závaží okolo jednoho kila, takže se zavírají za psy samy. Je to stejný princip, jaký jsem měl u dveří na balkon a popisuji v Arturových příhodách.

V dalších dveřích mám mezi zárubní rozepřen bez mechanického upevnění hranolek, a na něm tři překrývající se pásy PVC fólie, o asi 6 cm se překrývají a jdou až na zem - podobný princip vídáváme v mrazírnách. PVC je průhledné, lze ho koupit jako průhledný ubrus na zakrytí stolu, například v OBI nebo v JYSKu. Doporučuji koupit o něco delší a namotat přebytečnou část po přisponkování na hranolek. Fotografii neuvádím, díky průhlednosti fólie to moc vyfotit nešlo. Základní výhoda tohoto řešení je, že dveře je možno normálně zavřít a tím psy nechat na zahradě v případě slušně oblečené návštěvy či třeba odečtu elektroměru. Toto řešení se mi neosvědčilo u dveří do venkovního prostoru, stačil lehčí vítr a bylo po teple.

Mezi chodbou a obytným prostorem mám skoro klasické psí dveře (viz foto), dřevěný rám s nataženou fólií, je přisponkovaná z obou stran a má rozměry nepatrně větší, jde zase o průhlednou fólii jako ubrus, protože jsem dělal tento průchod před vánocemi, má fólie motivy santy a sobů. Pokud budete dělat něco podobného, velikost není potřeba o moc větší, než je šířka a výška hrudníku psa. Zejména Arniemu dělají dvířka radost, když zavřu dveře, projde dvířky okolo a pak se tváří "no to jsem tě převezl"

Existují samozřejmě i průmyslově vyráběné psí dveře či dvířka. Montují se do dveří či do zdí, vyrábí se ve dvou základních typech: s pevnými dvířky a rámečkem nebo s dvířky z PVC. S pevnými dvířky jsou hlučnější, těsní však lépe, fólie časem trochu změní velikost a může trochu profukovat. Lepší psí dveře mají také infra nebo rf čip, který má váš pes na obojku a pustí dovnitř pouze psa s tímto čipem, cizího psa, kočku či dítě nikoli.

Příště: slinty a související problémy[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES