NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czVychytávky

* Vychytávky pro fundláckou domácnost 3.
slinty a nečistoty

Vydáno dne 10. 03. 2008 (5311x)

Novofundlandský pes je v podstatě velmi čistotný, velmi rychle se naučí dělat potřebu mimo obytný prostor. Jinou věcí ale jsou slinty a nečistoty, přinášené na srsti a tlapkách. Přečtěte si asi nejdelší článek na tomto webu, který nakonec není jen o slintech, ale i o plno jiných vychytávkách.

POZOR, slintací zóna!Každý, kdo má doma fundláka, a zejména my, kteří máme psa s "módní americkou hlavou" víme, že slinty jsou někdy celkem nepříjemnou věcí. Artur slintal vyjímečně, zato Grif si to vynahrazuje plnou měrou. Arnie vypadá, že bude mít koutky uzavřené a že to nebude tak zlé.

kliknutím zvětšíteJednou z možností, jak zabránit oslintání celé domácnosti je vyhrazení čistých prostorů. V některém z minulých článků jsem psal o "zádveřích", prostorem mezi dveřmi ven a do chodby. Když jsem dělal první rekonstrukci domu, tak jsem je nechal udělat u všech východů a nelituji. Kabáty, boty a další drobnosti jsou chráněny i před fundláckou pubertou, nechávám tam také na zvláštním věšáku s dlouhými trny viset vodítka, obojky a postroje, všechno je pěkně po ruce při odchodu na vycházku. Grif míval zajímavý zvyk - když měl pocit, že by se mělo jít na vycházku, naskočil si na kabát, zabořil do něj bradu a při tom, jak ho shazoval ho i pěkně osliznul.

Podlahu v "přetlakových komorách" mám pokrytou kobercem zvaným "čistící zóna", umí i z psích tlapek vytáhnout písek a špínu. Pozor při pokládání, proužky patří podél a ne napříč, a na spodní straně je šipka, která ukazuje směr příchodu do čistého prostoru (zvenčí dovnitř domu).  Do venkovního prostoru před dveře (při příchodu ze zahrady) se chystám dát umělý trávník, s nopky a vyšší vlasem, také pomůže s čištěním a dá se umýt a vyčistit hadicí. 

kliknutím zvětšíte

Psi tráví nejvíc času v chodbě, která je chladná a je jim zřejmě příjemná (viz foto). Pod dlažbou je 7 cm polystyrenu, takže není úplně studená. Protiskluzové dlaždice (jakoby posypané pískem) na zemi bych asi příště nezvolil, hůř se umývají, jiné by zase příliš klouzaly, volba je vždy asi kompromisem. Při  výběru si vyzkoušejte dlaždici i mokrou, původní dlažba byla po namočení kluziště a projít byl problém.

Dobrou zkušenost mám také s podlahovou krytinou z PVC, existují verze s mírně izolačními vlastnostmi, jsou příjemné a pes neleží přímo na betonu, měl jsem ji v bytě na balkoně. Do vchodových prostor se nehodí, méně kvalitní může poškodit písek a kamínky.

Jako obložení stěn se mi velmi osvědčilo připevnit na zdi plovoucí podlahy. Montáž je velmi jednoduchá; přivrtají se na hmoždinky vodorovné laťky (plotovky z Hornbachu, řežu je podél, jsou asi nejlevnější), a k nim se pokládají vedle sebe a lepí k laťkám lepidlem "hřebíky a nýty v tubě." Ve spárách se lepí lepidlem typu Herkules. Doporučuji na konci a po každých 3 metrech nechat několik mm dilatační spáru. Plovoucí podlahy se dají koupit za 120,- za m2, a mají výšku (délku kusů) cca 130 - 140 cm, což je pro obklady ideální, většina slintů a jiného se na nich zachytí a dají se snadno čistit. V místě, kde lehává Grif mám na zdi kobereček, vypadá to dobře a nešpiní zeď.

Korková nebo dřevěná podlaha není v obytném prostoru s fundláky vhodná, písek, který donesou velmi rychle zničí lak na povrchu. Zátěžový koberec odolává celkem dobře, neutrální šedá barva do pomocných prostor nevadí.

Na samostatný článek by možná vydalo krmení a voda. Tady byl problém zejména s Arniem, kterému jsme když byl malý přezdívali Critters - Kritrsáček, zejména podle hlášky z filmu -"nesmí přijít do styku s vodou", při styku s vodou - jakoukoli - se neznal a šílel. Z misky pil tak, že si namočil i přední nohy a nejméně polovina byla mimo misku. A když měl roštáckou náladu, což bylo často, tak si vodu cákal předníma tlapkama i na břicho.

Pokusů jsem udělal několik, jak to vyřešit, z té doby mám i velkou žlutou pětilitrovou misku přezdívanou "bazén", ta se tehdy neosvědčila, plán dát jen nízkou hladinu nebyl ideální, Arnie si tam myl nohy a snad i břícho. Dneska ji sice používám, ale pro hyperaktivní vodní štěně fakt není. Osvědčené řešení vidíte na obrázku. Plastová stolička "štokrle" a na ní pružně (trenýrkovou gumou přilepenou tavným lepidlem) upevněná miska. Snadno se udržuje a má ideální "štěněcí" výšku.

Slinty? Novofundlanďan!Co se mi osvědčilo dlouhodobě je, že psi mají vodu v jiné místnosti než mají krmení. Při tom, když se krmí ji můžu v klidu doplnit a také průběžně, a nejvíc špíny dělala kombinace krmení a voda. Taky nemusí kvůli trošce vody do kuchyně a zpět.

Čalouněný nábytek je také ve fundláckých domácnostech specifickou záležitostí. Ve dvou domácnostech mají sedačky ze syntetického materiálu zvaného ekokůže, to si zapamatujte. Ekokůže se neuvěřitelně dobře udržuje, Monty ji dokonce ušpinil cementem se slinty a nezbylo ani stopy. Budete osliznuti. Odpor je marný!A Renata, ta ji přímo v prodejně před koupí testovala tak, že se ji snažila opravdu usilovně zničit klíčem od dveří, a na materiálu nezůstala ani stopa; pak teprve sedačku koupili.

Vymalováno mám barvami HET, doporučili mi je sádrokartonáři a mají fantasticky bílou barvu. Kryjí neuvěřitelně dobře, stačí jeden nátěr a neblednou, takže není problém přetřít případné nové skvrny, které by nešly smýt. Barva HET, ač malířská a matná, je mírně omyvatelná. Na první pokus jsem měl s touto barvou problém, nekryla, až na dotaz jsem se dozvěděl, že se nesmí ředit, bez ředění kryje perfektně už při jediné vrstvě.

Poslední, asi ne úplně efektivní možností je použít ohraničení "zóny slintání". K tomuto účelu můžeme na internetu pořídit nálepky, ohraničovací pásku nebo i kužely.
 

Příště - fundlák na cestách nejen v autě[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 12 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES