NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czOstatní výcvik

* Specifika výcviku novofundlandského psa - 4. zásady a pravidla

Vydáno dne 05. 05. 2008 (4454x)

Další díl o výcviku novofundlandských psů, tentokrát s doporučeními čeho se vyvarovat a co naopak funguje dobře, podle povahy či povah novofundlandských psů.

V minulém díle jsem psal o tom, jak je každý (novofundlandský) pes jiný, dnes to bude spíše o tom, v čem jsou fundláci stejní. Výcvik (a i výchova) novofundlandského psa má své drobné i větší odlišnosti od jiných plemen, dané odlišnostmi povahy, ale i fyzickou konstitucí.

Výchova k radosti z výcviku je základem úspěšného výcviku. Fundlák by se měl na cvičení těšit, očekávajíce radostné zážitky, plno pamlsků, her, akcí a pochval od pánečka. Na psech poznáte

Pozitivní motivace je součástí výcviku, fundlák pod tlakem bude dělat cokoli, ale výcvik a provádění cviků to nebude. Vysvětlit a dát najevo psovi, jak má cvik vypadat, bez toho abych se ho dotkl je náročné, ale má smysl. Tato "bezdoteková" metoda, kterou preferuji u výcviku, má u fundla výborné výsledky, tresty naopak snižují motivaci a končí frustrací pánečka i psa (v různém pořadí). Pokud fundlák necvičí, a není v pubertě, obvykle je to proto, že nechápe co by měl dělat.

S motivací souvisí i správné chválení, odměňování a tím potvrzování cviků. Pochvaly musí být ve správném čase, ihned po správném provedení cviku a nikdy brzy či pozdě. Příliš mnoho pochval fundláka zmate stejně jako příliš málo. 

Důslednost je další důležitým pravidlem při výcviku a výchově. Důslednost v tomto pojetí znamená, že pokud vydám povel, budu trvat na jeho splnění (skoro) za každou cenu. Fundllák má skvělou paměť a pamatuje si dobře zejména situace, kdy nemusel něco udělat. Pokud povolíte jednou, potom už je to napořád. U většiny plemen jde špatně naučený cvik "přecvičit", tedy naučit jinak. U fundláků jsem se s tím nesetkal, lepší je začít cvičit na jiný povel cvik znovu (jiným povelem se z toho stane z pohledu psa nový cvik) a dobře. Dokonce jsem se setkal s historkami, jak fundlák přecvičený cvik udělal i po letech v původní verzi.

Důslednost také znamená nezačínat (nedávat povel) cvik, který pes (pravděpodobně) nedokončí. To je důvod tolika zkažených přivolání - párkrát dáte "ke mně" na vycházce v situaci, kdy prostě nemůže přiběhnout, protože je tam něco zajímavějšího, a je to.

Rozmanitost cviků je je potřebná zejména proto, aby se fundlák při výcviku nenudil. Pokud monotónnost velmi přeženete, i u vody vám pes po třech aportech přestane cvičit. Množství cviků, které na vodě cvičíme není pro efekt, ale je to šíře a rozmanitost, kterou naši psi potřebují k tomu, aby je cvičení bavilo. Proto preferuji u vody zkušební řád IRO, který má dostatek cviků a "výzev", tedy je pořád co cvičit (a který díky vysoké náročnosti nevyhovuje "sběratelům zkoušek"). Než jsme podle IRO udělali s Grifem zkoušky vodní záchrany, tak nám to dalo dvě sezóny práce.

Fyzicky náročné cviky, jako jsou různé skoky, přeskoky a cviky s doskokem, dělejte se psy až od 12 nebo lépe 18 měsíců, do té doby se vyvíjí chrupavky a nemají dostatečnou pevnost, protože hrozí poškození.

Krmení před výcvikem, ve kterém bude výraznější pohyb a před plaváním  je nebezpečné proto, že hrozí torze (přetočení) žaludku. I když je málo případů, kdy pes mladší než 5 let měl torzi, doporučuji neriskovat.

Počasí je kritickým faktorem při výcviku, při teplotách nad 26 st. C se s fundlákem dají cvičit jenom vodní práce, zejména mladí a v "dobré výživné kondici" psi mají s teplotou problém.

Dostatek vody při výcviku, a vlastně při každé pohybové aktivitě na souši a i u moře je u fundláka nezbytností.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 5 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES