NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czOstatní výcvik

* Novofoundlandský pes a výcvik obrany - ano či ne?

Vydáno dne 30. 08. 2008 (3796x)

Diskuze o tom, zda s novofoundlanďanem cvičit obrany se vedou, pokud mi paměť sahá. Přidávám tedy pár názorů a odpovědí na obecně rozšířené mýty.

V minulých dobách, před sametovou revolucí, byl novofoundlandský pes pracovním plemenem. To znamenalo, že do chovu byli povolováni pouze jedinci, kteří měli složené zkoušky z výkonu. Feny musely mít zkoušku ZM a psi ZVV1. Tedy zkoušky, které se skládají z poslušnosti, stopy a obrany.

Po revoluci se to velmi rychle změnilo, pro chov se dnes používají zkoušky povahy, zvané bonitace. Testuje se zde, většinou úspěšně, zda pes či fena nejsou agresivní či příliš bojácní. Co se stane, pokud by se bonitace odstranily, můžeme vidět na chovu např. v Rakousku, kde je dnes polovina chovu natolik agresivního, že na výstavách chovatelé odhánějí cizí děti ze strachu, aby je jejich pes nenapadl. (A osobně se velmi divím, že si někdo z Rakouska doveze psa, jedině by chtěl agresivního...)

Ale zpět k tématu: obrany ano či ne?

Hlavním argumentem těch, kdo obranu dělají je často, že pes bude při útoku ovladatelný. Že se bude dát "odvolat" při útoku. Tohle může tvrdit pouze ten, kdo nezná povahu nofoundlandského psa.

Novofundlandský pes dokáže velmi dobře rozlišit skutečnou situaci a cvičák. Těch několik fundláků, kteří dělali obranu dobře, ji dělali jako hru, přetahování o rukáv, pouze tohle byla rozumná metoda. Žel, velmi závislá na velmi kvalitním figurantovi.

Pokud budete postupovat standardním způsobem, co se stane? Každý pes okamžitě pochopí, že je chválen a odměněn za agresivitu. Figuranti mají za úkol agresivitu vytáhnout ze psa ven a naučit psa, že agresivita je žádoucí chování - opravdu chcete takového psa? Psa, který má agresivitu za žádoucí chování, za takové, za které je odměněn?

Já osobně všechny projevy agresivity u svých psů potlačuji, jsem přesto přesvědčen, že samotný zjev novofoundlanďana je dostačující pro odrazení připadných problémů.

Grif se jako mladý pes naučil (od boxera, Šimon měl problém, ve štěněcím věku 5 měsíců ho bezdůvodně napadl staford a ublížil mu, a od té doby se rval první, jak nějaký pes jen zavrčel...) se chodit rvát - pomáhal staršímu psovi ze smečky. Dalo celkem dost práce to Grifa odnaučit, dnes když vidí rvačku, otočí se pryč...

Jedním z důvodů pro výcvik obrany je prý také, že chtějí mít psa pro osobní ochranu. Nemyslím si, že by fundlák nepochopil v kritické situaci, ci je potřeba udělat.

Jedna zkušenost, kterou udělali nekteří majitelé novofoudlanďanů, je ta, že je pes stejně v kritické chvíli bude chánit. Mýtus praví, že fundlák jde útočníkovi po klíční kosti. Přeji všem, ať se to nikdy nepotřebujií dozvědět.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 6 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES