NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO plemeni

* Chov a terminologie - stručný přehled

Vydáno dne 21. 09. 2008 (2964x)

V poradně se objevil dotaz, jak je to s chovem novofundlanďana. Protože jde o složitější problematiku, vyšel z toho celý článek.

Budeme se zde bavit pouze o chovu psů s průkazem původu (PP) - osobně jsem proti chovu bez PP, nikdy bych si stěně bez PP nepořídil, samozřejmě s výjimkou psa z útulku či v nouzi.

Tato pravidla jsou zhruba přehledem toho, co musíte splnit pro to, aby vaše štěňata obdržela průkaz původu. Přesné informace a pravidla obsahuje také "Chovatelský a zápisní řád"

Pokud si pořídíte psa tzv. bez papírů, je velmi pravděpodobné, že jde o jedince po ročičích, kteří nebyli v pořádku - vzhledově v tom lepším případě, obvykle však povahově či zdravotně. A úspora pár tísíc se vám může mnohonásobně prodražit u veterináře a v lékárně.

Pro získání PP je nutné, aby byla štěňata po rodičích s PP, a je potřeba dalších předpokladů:
Oba rodiče musejí být bonitováni - tedy schváleni pro chov. Bonitace je testem vzhledu, zdraví a povahy psa či feny a dělají ji chovatelské kluby.

Předpokladem pro bonitaci je absolvování svodu štěňat, několika (dvou) výstav, rentgen kyčelních kloubů včetně vyhodnocení a případně splnění dalších podmínek. Přesné informace by vám měl podat poradce chovu.

Samotná bonitace probíhá jako posouzení jednotlivého psa - posuzuje se vzhled (exteriér), pes se měří, testuje se povaha (do chovu nesmí agresivní a bázliví jedinci) a je vyhotovena bonitační karta.

Pro účast na výstavě je potřeba pouze mít průkaz původu a včas zaslanou přihlášku včetně úhrady účastnického poplatku. Přesná pravidla jsou vždy v propozicích ke každé výstavě.

Před krytím musí poradce chovu vystavit tzv krycí list, tady jakési "povolení krytí", kde je chovné feně zapsán jeden či více vhodných krycích psů.

O krytí, tedy o spojení psa a feny musí být zasláno hlášení, stejně jako o vrhu štěňat. Každý vrh musí být kontrolován a musí být štěňata označena buď bezbolestně (a nezaměnitelně) čipem nebo bolestivým tetováním.

Doporučuji se obrátit na některého poradce chovu Novofundlandklubu (www.nfk.cz), který vám podá podrobné informace.


[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 3 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES