NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czČlánky

* Specifika výcviku novofundlandského psa - 5. základní povely "stůj" a "ke mně"

Vydáno dne 30. 09. 2008 (3752x)

Možnost psa zastavit či přivolat je pro majitele novofundlandského psa zásadní, řekl bych přímo život zachaňující záležitostí. V poradně se objevil celkem zajímavý dotaz i s výbornou odpovědí, takže ji přetiskuji i s komentářem a s návodem, jak řešit situaci u již částečně "zkaženého", tedy nesprávně naučeného psa.

Marcela:
Zdravím, prosím o radu jak správně naučit psa na povel stůj, a ke mně, jak být důsledná, asi se ptám hloupě, ale když zavolám ke mě tak prostě jde dál, mám pro ni jít, nebo čekat až sama přijde, v podstatě se mi nikdy nepodařilo psa /dosud samí oříšci/ pořádně naučit, kde dělám chybu. Děkuji naše NF fenka Máša má 4 měsíce, je to už ten správný čas na výcvik? Děkuji za odpověď a za bezvadný stránky o NF

Katka reaguje:
Tak nám se při učení povelu ke mně osvědčilo především psa dobře motivovat. Jelikož máme žravku, tak to nebylo moc složité. Pro ní je největší odměnou pamlsek, tak že při vyslovení povelu ke mně jsem vždy upozornila třeba tleskáním, také jsem si podřepla a prostě fenečku, milým vlídným hlasem volala a tleskala, Když přiběhal vždy jsem se hooodně radovala a svou radost jsem jí dávala najevo a samozřejmě následovala odměna ve formě pamlsku. Postupně jsem pamlsky odborávala a není jí ho prostě sem tam dám, sem tam nedám.

Další způsob je pomocí stopovačky, ale na to je myslím vaše fena ještě mladá. Zatím bych to zkoušela pozitivní motivaci.

Jinak pokud fenečka třeba není moc na pamlsky, tak můžete zkusit využít i nějakou oblíbenou hračku, kterou jí při přiběhmnutí za odměnu dáta a pohrajete si sní. Není třeba hned od začátku fenku učit nějaké předsedání, důležité ze začátku je aby k vám vůbec s radostí přiběhla. Rozhodně se ale za ní nevydávajte, tím to že k vám nechce přijít ještě více podpoříte a začne to brát jako skvělou hru, pánička řekne povel ke mně a bude mě nahánět, takto si to začne vykládat.

Co se týče povelu stůj, tak ten jsem učili ze začátku na vodítku a to tak, že jsem vyslovila povel stůj, fenku zastavila a zůstali jsme chvíli stát, postupně jsem začala dělat to že když už povel pochopila, tak jsem vždy kousek od ní odstoupila a postupně jsme vzdálenost i čas prodlužovali. Samozřejmě vždy následovala odměna a to ve formě pomazlení a pamlsku a samozřejmě stráááášna radost.

Doufám, že jsem vám aspoň trochu poradila. Určitě zde bude mít někdo ještě jiné rady jak tyto povely cvičit.

Pavel:

Děkuji za popis výuky u mladého a nezkaženého psa, naprostou souhlasím a mám k tomu jen pár doplňujících poznámek. Novofundlandský pes má samozřejmě specifický přístup k výcviku a než jej vykoná, nejprve povel hodnotí. Což zejména v pubertě znamená, že pes ví, co po něm chceme, ale zároveň vyhodnocuje - "pokud poslechnu, bude to nuda a zároveň dám najevo podřízenost. Obojí se mi nelíbí - opravdu musím?" A to "opravdu musím" je rozdíl mezi tím, jestli bude v budoucnu poslouchat - a také koho.

A jak toho docílím? Zejména důsledností, což znamená, že nikdy nedám povel, pokud nejsem schopen zajistit jeho splnění. Před vydáním povelu musím zhodnotit situaci a odhadnout, jestli jsou v okolí zajímavější vzruchy a podněty, než jsem schopen psíkovi vytvořit. Ideální je tedy začít na cvičáku či na odlehlém místě, kde budete sami dva, a potom, co si zde psík prozkoumá všechny pachy a začne se trochu nudit.

Pro přivolání psa po vydání povelu doporučuji utíkat směrem od psa, ne ke psovi. Jeden ze základních psích instiktů je ten, že co utíká ke mně, je nebezpečí a co utíká ode mne, je kořist. A tyto základní instinkty využíváme pro naučení povelu "ke mně".

Pokud už pes neposlouchá, je potřeba učit jej na dlouhé šňůře - stopovačce. Po přivolání, pokud pes neposlechne, jej přitáhnete k sobě, skoro ihned po vydání povelu. A to doporučuji dělat již se štěnětem, 85kg se špatně tahá k sobě.

Důležité je, jak povel naučíte a jak jej vydáte v kritické chvíli - pokud budete vydávat "jiný zvuk" než při výcviku, pes nemůže pochopit co po něm v tu chvíli chcete. Jiný zvuk znamená s jinou intonaci, jinak rychle, jinak hlasitě, jinou kadencí...prostě jiný zvuk.

Povel stůj doporučuji naučit psa proto, že jej dokáže zklidnit, pokud utíká za něčím či jen tak ze zvědavosti. A potom, po zastavení, je významně větší šance na přivolání. Dobře jej pes umí, až se zastaví i když jde směrem k vám, což využijete, pokud se mezi vámi a psem objeví třeba jedoucí auto.

Také je důležité, aby pes věděl, že musí poslouchat všechny členy smečky, tedi i ty, co vlastně jen nosí krmení... Je tedy potřeba se všemi udělkat alespoň základní nácvik. Nebo dopadnete jako jeden známý, kterému v parku řekli: "to je krásný pes, a jak pěkně poslouchá, ale chodí tady jedna paní s podobným, a ten její tedy vůbec neposlouchá"[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 10 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES