NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czvodní výcvik

* Specifika (výcviku) novofundlandského psa
6. pes pro práci ve vodě

Vydáno dne 07. 11. 2008 (4527x)

Že je novofundlanďan vodní pes, o tom máme všichni jasno. Pojďme se podívat, co všechno dělá novofundlandského psa vhodným pro práci ve vodě - a není toho málo, určitě víc, než i zkušení majitelé novofundlanďanů vědí.

Pokračování najdete ve článcích Povaha pro vodní práci a Instinkty pro vodní práci

Kdo měl možnost širšího srovnání toho, jak pracuje novofundlanďan a landseer ve vodě v porovnání s ostatními plemeny, všiml si jistě spousty rozdílů.

Prvním a nejviditelnějším rozdílem je velikost. Novofundlanďan a landseer je větší než je obvyklá velikost psa. Novofundlandský pes je určený pro silovou práci ve vodě - tedy tahání člunů, lan a rybářských sítí. Ideální velikost psa pro práci ve vodě je okolo 55 až 65 kg. Navíc by měl být kompaktní, dlouhý a velký pes, jako je Grif (skoro 80 kg), se už ve vodě špatně ovládá a vytáhnout jej na loď je práce pro dva.

S velikostí souvisí i stavba těla. Co ví málokdo, novofundlanďan má proti jiným plemeným poměrově větší hrudní koš, a tím i objem plic. To je jedna z věcí, které mu ve vodě pomáhají ve vztlaku a tim i k snadnějšímu plavání.

Srst je na samostatný článek, specifika jsou známá: srst je dvouvrstvá, složená z podsady a krycích chlupů. Kvalitní srst by měla bých schopna uchovat v sobě mikrobublinky vzduchu i při namočení, a tedy částečně nahrazovat funkci neoprénu - tepelně izolovat i ve vodě a zároveň nadnášet. Pro správnou funkci musí být ale srst mastná, tedy přirozeně mastná. U vykoupaného - vyšamponovaného psa to samozřejmě nefunguje.

Srst provlhne až na kůži až po několika dnech u vody a pokud má pes možnost průběžně vyschnout, tak funkce zůstane zachována. Pokud se budete držet při plavání za srst, držte se až za ramenními klouby, jinak to některý pes může vnímat jako potrestání, takto podobně trestají feny štěňata - zatřepáním za krk (zátylek).

Plovací blány, tedy kůže mezi prsty, jsou asi nejznámější odlišností novofundlanďana. Často k připomenutí plemene stačí říct: "to je ten co má plovací blány, vodní záchranář..." Co ví ale zase asi málokdo, pro sílu ve vodě jsou daleko více než blány důležité "praporky", tedy delší srst (dlouhé husté chlupy) na zadní straně všech čtyř končetin.

Kdo se pořádně díval ve vodě (Klub pracovní a zábavné kynologie má čistou vodu jako jednu z hlavních podmínek pro místo na vodní práce), ví že praporky se při pohybu tlapky vpřed zploští a při záběru tlapy vzad rozšíří a udělají tvar pádla. Praporky jsou tedy jedním ze zdrojů až neuvěřitelné síly a rychlosti novofundlanďana ve vodě.

Praporky, zejména na předních tlapách, dokážou dát novofundlandskému psovi takovou sílu, že za bezvětří utáhne loď o výtlaku 8-10 tun, a pokud plave bez zátěže, tak někdy ani nepoužívá zadní nohy a "zatáhne je do podvozku".

Přeceňovaný je ocas - někteří "odborníci" tvrdí, že je základem plavání u fundláka, že funguje jako "kormidlo" což by znamenalo, že se pes utopí, když někoho táhne za ocas. Pravdou je, že to pes ani nepozná, pouze je mu to někdy nepříjemné, někteří plavou dokonce s ocasem nad hladinou. Psi obecně nejsou schopni ocas ovládat vůlí, je používán jako signalizace a nikoli jako "pátá tlapka"

Dalším pověrou je dlouhý krk. Ten asi vypadá dobře na výstavách, k plavání, a "rozhlížení se" při plavání určitě neslouží. Pouze uši mají při plavání svou funkci. Jak vracíme v klubu fundláky původnímu vodnímu účelu, nutnost "zaklopit" uši při potápění se do hloubky (a Arnie už umí hledat předměty v 80 cm hloubce) nebo při podplouvání do převrácené lodi tak, aby do nich nenatekla voda. Také vysoká přirozená "mastnost" v uších zabraňuje jejich onemocnění. Tedy i s čištěním opatrně, buď vůbec neodmašťovat, nebo po plavání vždy vysušit a ošetřit.

Tento článek se zaměřil na fyzické vlastnosti, povahou, instinkty a inteligencí pro práci ve vodě se bude zabývat samostatný článek, není toho jen na pár řádků, ale možná i na samostatnou knížku...[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 5 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES