NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czAktivity s NF

* Aktivity s novofundlandským psem - agility

Vydáno dne 09. 11. 2008 (8863x)

Agility, jak sám název napovídá, je psí sport pro velmi aktivní psy. Novofundlandský pes možná není typickým představitelem aktivních psů (Arnie je výjimka), ale i tak si fundlák dokáže agility užít.

shiloh at agility trial - tire jump

Principem agility je běh parkurem o mnoha různých překážkách, podle pravidel jich má být dvanáct až dvacet, z toho nejméně sedm skokových.

Překážky pes překonává pod vedením psovoda v přesně stanoveném pořadí. Parkur staí rozhodčí a měl by obsahovat nejmén dvě změny směru.

shiloh at agility trial - exit tunnel

A jaké se používají překážky? Základem jsou přeskoky, obvykle ve tvaru překážky pro skok vysoký s volně položenou laťkou. Některé překážky jsou také postaveny tak, ay byly nejen na skok vysoký, ale i daleký, tedy dvě skokové překážky za sebou. 

Dále je to proskočení pneumatikou. Pokud je použita originál pneumatika, měla by být upravena tak, aby si pes nemohl zlomut nohu, pokud do ní došlápne (vyplnění betonem stačí).

shiloh at agility trial - tunnelEfektní překážkou je slalom, tak se pozná, jak má který pes natrénováno. lalom má obvykle délku 4 metrů a dostatečný prostor mezi jednotlivým tyčemi.

Klasickou překážkou je áčko. Je stjně vysoké jako pro sportovní kynologii. Co je odlišné, áčko á tzv kontaktní zóny, a které pes musí při překonávání došlápnout. 

shiloh at agility trial - jumpingTunel je také známá překážka. Obvykle se staví rovně pro začátečníky a zahnutý pro zkušené psy. Nebojte se velikosti, Arnie má v kohoutku okolo 72 cm a prolezl plechovým tunelem o průměru 45 cm. S látkovým jsme to raději nezkoušeli. Dobré tunely mají také možnost nastavení délky. Také se používají tunely, které mají východ udělaný tak, žeho tvoří volně položená látka, kterou si pes musí nadzvednout. Takovému tunelu se říká látkový.

shiloh at agility trial - wing jumpDalší známou překážou je houpačka, má stejně jako přeskok kontaktní zóny a pes by se měl zastavit a nechat ji zhupnout do další polohy.

Speciální překážkou je stůl, tedy čtvercová deska o hraně přibližně jeden metr. Na něm mus pes 5 sekund zůstat stát.

Také kladina se někdy do parkuru přidává a má také kontaktní zóny.

shiloh at agility trial - jumpKategorie po agility jsou podle velikosti a dále podle zkušenost do A1 až A3.

Našel jsem pro vás ilustrativní fotografie, najít fotku fundláka na agility bylo celkem náročné, Arnieho jsem u agility nikdy nestihl fotit.

Arnieho běhat agility baví jen pokud není příliš horko.

 


  shiloh at agility trial - jumping newfie jumps
[Akt. známka: 2,17 / Počet hlasů: 18] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 6 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES