NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO plemeni

* Fundlácké instinkty a inteligence 4.
povaha pro vodní práce

Vydáno dne 17. 11. 2008 (3755x)

Na článek o specifikách fundláka pro vodu bylo několik zajímavých reakcí, děkuji za všechny, takže přidávám slíbenou další část o povaze novofundlandského psa a jeho předpokladech a instinktech pro vodu. Tohle je zatím nejdelší článek na tomto fundláckém webu a tak jsem se rozhodl ho rozdělit na dvě části, první o povahových vlastnostech a druhou o instinktech, tedy o tom, co maji novofundlandští psi "ve vínku". Pokud máte informace k doplnění, pošlete mi je, rád je zveřejním, určitě se najde plno informací i do třetí části "co se jinam nevešlo".

Začnu trochu zeširoka - historií. Když jsem psal předminulou zimu seriál o slavných novofundlandských psech, donutilo mne to k přemýšlení o tom, co vlastně dnešní novofundlandští psi mají s těmi před sto či dvě stě lety společného, co dělá fundláka vodním psem. Možná proto vždy nechápavě kroutím hlavou, pokud někdo chce fundláka jako okrasu ke krbu - medvědí kožešina splní stejnou funkci a nepotřebuje očkování, a dokonce některé celé národní kluby kazí povahu nevhodným chovem - například z rakouského nf klubu bych si psa nikdy nevzal, nedělají bonitace povahy vůbec a nevhodným křížením se podařilo udělat z fundláka agresivního psa, ke kterému se nesmí (na výstavě) přiblížit cizí dítě ze strachu aby ho nenapadl. To, že si někdo vezme psa z Rakouska pro mne je jasným znamením, že tomu buď (v tom lepším případě) nerozumí, nebo je mu to jedno, protože má pro něj význam pouze exteriér. Ostatně i jeden Arnieho bratr je u rakouských pánečků, kteří dali přednost českému psu před rakouským.

Měl jsem možnost pozorovat a nebo přímo cvičit desítky novofundlanďanů a landseerů a rozdíly mezi nimi byly obrovské. A abych řekl pravdu, silou vodních instinktů či vodní inteligence mne překvapila vždy nejvíc landseeří štěňata, a to někdy tak, že jsem občas tvrdil, že jediný opravdový fundlák je landseer. Naštěstí Arnie (Aramis ze Slezského panství) a Cesar (... of Helluland) mne znovu přesvědčili, že toho v genetické paměti fundláků zůstalo spousta "odkazu předků" z původního pracovního psa.

Ale pojďme k tomu co dělá novofundlandského psa tak výborným pro práci ve vodě:
V první řadě je to zejména vysoká inteligence; plemeno novofundlandský pes se umisťuje v testech na prvních místech, obvykle na pátém či šestém ze stovek plemen. Podle mých zkušeností je to obvykle metodikou: typická fundlácká flegmatičnost je v tomto případě na škodu, při vyšší aktivitě by byl pravděpodobně na ještě lepším. A co znamená vysoká inteligence? Nejde jen o paměť, ale i zejména o chápání souvislostí a následností.

Fundlák dokáže pochopit při výcviku i v praxi vše velmi rychle, osobně vím, že pokud nic nepokazím, naučím psa po dvou či třech opakováních skoro každý cvik. Ve vodě je rychlost chápání celkem důležitá; Arnie má ve zvyku zkoušet aportovat kotevní bóje - to jsou ty s betonovým blokem na dně, jsou velké, dobře vidět a tím i lákavé. A velmi rychle pochopil, že povel "pusť" má své kouzlo a smysl i ve vodě.

Součástí vysoké inteligence je i vysoká samostatnost, tedy schopnost se rozhodnout v neznámé situaci. Práce ve vodě i vodní výcvik je velmi specifický tím, že tam pes pracuje daleko od psovoda a vše probíhá sice pomalu, ale s důsledky v delším časovém období. Možnost korekce chyb psovodem je malá a pomalá; ve vodě se nedá ke psovi přiběhnout. V situacích, kdy se pes musí rozhodnout, se vždy rozhodne správně či pro lepší variantu.

Se samostatností souvisí i odvaha. Novofundlanďan by se neměl ničeho zbytečně bát a obvykle, pokudmá standardní povahu, se ani nebojí. Názorným příkladem je Arnie - metoda jeho výcviku občas popírá to, co o výcviku tvrdím, že by měl probíhat pouze pozitivní motivací. Nejde o tresty, ale o to, že názorné ukázání toho, co a jak má dělat je někdy poněkud zkratkové... Například při agility jsme ho "prosypali" tunelem, projel ho po zádech, a podruhé na povel "tunel" ho za dva piškoty vzorně a s chutí proběhl.

Nevýhodou vysoké samostatnosti je určitá míra dominance, která se ne vždy projeví, ale snahu podřizovat ostatní psy fundlák často má. Naštěstí nízká vzrušivost poněkud snižuje snahu "řešit" ostatní psy či dávat jim dominanci okázale najevo, což bohužel v poslední době, kdy už fundlák není pracovní plemeno je problémem až takovým, že už i v jednom atlasu plemen bylo uvedeno, že se fundlák v určitém věku musí povahově "zlomit".

Klid a rozvážnost fundláka má svůj zásadní význam při práci ve vodě. Viděl jsem německé ovčáky, kteří prý dokázali plavat hodinu, po několika minutách plavání za lodí panikařit a zmatkovat tak, že se velmi rychle vysílili a bylo nutno je rychle tahat z vody.

Zvídavost a zvědavost je u fundláka velmi vítanou vlastností nejen na vodu - u Arnieho mimo výborný zdravotní stav při výběru rozhodovalo i to, že oba rodiče aktivně a hlavně rádi cvičí a tedy že byl předpoklad, že to nebude gaučák ale aktivní pes. Tento předpoklad se splnil mnohonásobně, možná až příliš, ale to je na jiné téma. Kdo jste četli na http://www.kynolog.cz Arnieho příhody, víte možná o čem mluvím.

Zvědavost a zvídavost pomáhá psovi velmi aktivně chápat, jak věci a vztahy fungují i samostatně a nejen to, co mu páneček/psovod ukáže. Pes umí dobře chápat co a jak po čem následuje, má výbornou pozorovací schopnost a umí to i se vztahy ve smečce.

Proslulou je i fundlácká paměť. Ta je důležitá pro práci na břehu - pamatovat si přístupy, nástrahy, podvodní místa umí fundlák dokonale a nezapomíná je. Všichni asi se svým psem znáte, že reaguje na změny míst, terénu, okolí a podobně.

Výhodou je i to, že fundlák dokáže udělat "povel v povelu". Těžko se to vysvětluje, v principu jde o to, že v průběhu jednoho cviku může udělat něco jiného a pak dokončit původní cvik, či dělat dva povely naráz. Je to v záchranařině obrovská výhoda, záchranářské práce (nejen ve vodě) jsou často dosti komplikované povely trvají dlouho, někdy i v řádu desítek minut. Také je to příjemné při výcviku, velmi rychle lze naučit něco nového na základě již naučeného.

Příští část bude o instinktech.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 5 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES