NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO plemeni

* Fundlácké instinkty a inteligence 5.
instinkty pro vodní práce

Vydáno dne 20. 11. 2008 (3863x)

Novofundlandského psa jsem chtěl odjakživa, protože patří k vodě, moři a lodím, ale až během času jsem postupně přicházel na to, jak moc je fundlák vybaven už v základní výbavě na práci ve vodě a u vody. Druhá část článku je tedy o fundláckých instinktech na vodu.

Navazuji na články Pes pro vodní práci a Povaha pro vodní práci

Nejznámějším instinktem je asi "přinášecí instinkt", tedy to, co fundlák sdílí s retrievry (kteří jsou pravděpodobně jeho "potomky", zejména labradoři). Fundlák velmi rád loví kořist a přináší ji pánovi, nejraději proto, aby ji mohl znovu jít lovit. Artur dokázal lovit balon jednou skoro dvě hodiny v kuse a měl taky slušnou míru závislosti na lovení aportů. Ve vodě je to posíleno často tak, že čím větší aport, tím větší radost. Grif pouštěl na začátku malé aporty při došlápnutí na dno a velké (opravdu velké - kmeny tak 10 - 40 kg) s radostí vláčel až na břeh.

Zvláštním a málo fundláckým instinktem je "instinkt pro lana". Tento instinkt je velmi zvláštní, fundlák na rozdíl od ostatních psů často bere aporty, pokud může, za přivázané lano či šňůru. Původ této reakce není jasný, pravděpodobně to dělá proto, aby mohl mít zavřené pysky a tedy si nenabral zbytečně vodu. Tento instinkt prokázal asi nejlépe Alex, tehdy pětiměsíční landseer (včera dostal na výstavě poslední CAC na šampiona), který dokázal donášet i odnášet lana jako cvičený pes, a to byl poprvé na výcviku.

Součástí "lanového instinktu" je i schopnost odhadnout, kudy pod vodou vede další (neviditelná) část lana, také schopnost, kterou asi ostatní psi nemají. A kdo viděl, jak fundlák pracuje se sítí - ano, ta divná řada plováků na fotkách na klubových stránkách je simulátor rybářské sítě (fundlák byl přece rybářský pes) tak ví, že cit pro lana je u fundláků něco neuvěřitelného, fundlák daleko rychleji pochopí, jak se má síť vytahovat takovým způsobem, aby se nezamotal do toho, co pod vodou pokračuje.

Největším instinktem je instinkt pro vodu, vlastně jde o skupinu instinktů, tedy vrozených vzorců chování či reakcí na situace s vodními činnostmi související.

Tento instinkt ani nevím jak nazvat, snad cit pro profil dna. Fundlák dokáže najít pod vodou mělčinu a ví, kolik má pod sebou vody. Grif umí udělat ve vodě odbočku na mělčinu či vystupující kámen, aby si chvilku odpočnul a pak plavat dál. Nevím sice jak to dělá, ale umí to v moři, na řece i na rybníku. Také odhad, kde je nejblíže břeh - ne hranice vody a sucha, ale místo, kde nejdříve došlápne.

Zajímavý je také instinkt pro vodní tok a vodní proudy, víry a turbulence. Fundlák se po cviku či při přinesení vrací ne k místu odkud vyplul, ale k místu nejblíže ke břehu po proudu tak, aby mu to dalo co nejméně práce. A to i Arnie, který jinak miluje pohyb, dokáže využívat proudy pro úsporu síly, zejména když něco těžkého vleče.

O instinktech na vodní proudy vypovídá i příhoda, jejímž hrdinou je Bongo. Ten ještě v útlém věku sjel pri procházce kolem řeky ze splavu do válce pod splavem. Do válce, ve kterém se prý už utopilo několik lidí. Válec je voda, která se pod splavem stáčí směrem zpět a vytváří silný vír. Bongo dělal jednu otočku, kdy ho voda převrátila kolem dokola vzhůru nohama, pak udělal pár temp a hrdě vyplul ze zrádného proudu. Jediné zranění utrpěla panička, rozbité koleno jak upadla když ho běžela zachraňovat.

Částečně s instinkty a částečně s inteligencí lze vysvětlit schopnost fundláka pochopit systém plavání předmětů po proudu. Vypadá to možná samozřejmě, ale to, že se předmět bude nacházet po proudu, a ne tam, kam dopadl, opravdu nemají některá jiná plemena, a to i lovecká. Někteří lovečtí setři například nedokážou pochopit, že pamlsek se po upuštění pohybuje směrem dolů - ptáci přece létají nahoru...

Možná to souvisí s inteligencí, možná s instinkty, ale fundlák dokáže "surfovat" po vlnách, tedy využívat vlny k tomu, aby ho plavání stálo méně námahy. V praxi to vypadá tak, že pes trochu zpomalí, když ho vlna nadnáší nahoru a přidá při klouzání směrem dolů, jako by jel na surfu.

Nevím, zda je pouze fundlácký, ale orientační smysl ve vodě i na souši má fundlák velmi vyvinutý. Výborná orientace e základem práce ve špatných povětrnostních podmínkách či potmě. S Arturem jsem několikrát zkusit cvičit za svitu hvězd a s Grifem jsme absolvovali výcvik (či spíše cvičení ve smyslu skupinové záchranné akce) potmě a bez přípravy. Je to nová zkušenost, na moři víte kde je břeh podle světel na břehu, v rybníce je to horší a jste rádi za naučený povel "břeh" (taky zkušenost - doporučuji jiný povel, tento se snadno akusticky zamění za "vpřed"), který vás i s tonoucím spolehlivě dopraví správným směrem.

Zcela specifickou skupinou jsou instinkty záchranářské: historek o tom, jak fundláci tahají z vody tonouci děti či dospělé je na internetu i jinde plno. Fundlák reaguje na jekot, ale základním spouštěčem tohoto "vytahovacího" instinktu je zřejmě plácání či cákání. Je zajímavé, že je to zejména plácání do vody, které je totožné pro "nouzový signál" pro plavce v nouzi. Nabízí se otázka jak to vzniklo, tedy co bylo dřív - signál či instinkt... Faktem je, že pro fundláka jsou cákající lidé velkým lákadlem, je to něco, co ho zcela magicky přitahuje.

Jedním ze zajímavých instinktů je schopnost převrátit tonoucího obličejem z vody ještě před přitažením. Neviděl jsem to osobně, pouze na videu a prý to není potřeba cvičit.

O vztahu fundláka a vody se dá psát donekonečna, toto je jen ochutnávka, zkusím se v budoucnu rozepsat podrobněji o zkušenostech s vodní prací. Pokud máte zájem, Klub pracovní a zábavné kynologie (http://www.kpzk.cz) dělá ročně mnoho akcí s vodním výcvikem a je to jediný klub v ČR, kde je vodní výcvik a terapeutické plavání hlavní náplní činnosti

Máte nějakou příhodu či víte o dalších instinktech či o něčem, na co jsem si nevzpomněl? Napište mi na pavel@foundland.cz či připojte komentář pod některý z článků.[Akt. známka: 2,43 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES