NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czŠtěně

* Pořizujeme si novofundlandské štěně 1. výběr štěněte

Vydáno dne 17. 11. 2008 (4419x)

Na serveru s návody jsem našel zajímavý článek o pořízení štěněte novofundlandského psa v sedmi krocích. Mírně jsem to upravil na naše podmínky a přidal několik komentářů podle zkušeností mých i od více chovatelů a majitelů. Sice si asi tímto seriálem článků nadělám další nepřátele či pomlouvače, ale podle jednoho přísloví je hodnota člověka měřena počtem jeho nepřátel...

Krok 1: Kupte si své novofundlandské štěně od renomovaného chovatele, zejména tehdy, když máte malou nebo žádnou zkušenost s tímto velkým plemenem. Ujistěte se, že všechny dokumenty ke štěněti jsou v pořádku, včetně rodokmen / geneology záznamů, doklady o registraci, smlouvu a očkovací průkaz. Příbuzenské křížení a (dědičné) nemoci přidají mnoho komplikací (a nákladů), problémy s výchovou, výcvikem a v dalších aktivitách.

V českých podmínkách asi nejde položit rovnítko mezi "renomovaný", známý, "velký" a "kvalitní". Bohužel je zde několik "velkomnožitelů", kterým jde pouze o prodej co nejvyššího počtu štěňat, a za co nejvyšší cenu. Tedy po rodičích s výstavními oceněními, bez ohledu na zdraví.

Před asi sedmi lety jsem se marně snažil v KNFP prosadit, aby se pro bonitaci vyžadovala kontrola nejen DKK, ale i DLK (dysplazie loketního kloubu), cystinurie a srdce. Důvodem zamítnutí byla vysoká cena. Arnieho otec má většinu těchto vyšetření a OCD (ramena - osteochondróza) navíc, a byl to jeden z rozhodujících faktorů při výběru a pokud Arnie projde bonitací a bude chovný pes, ještě mu tato vyšetření nechám udělat, ostatně DLK jsme nechali nasnímkovat přímo s DKK.

Doporučuji si o rodičích i o chovatelské stanici získat co nevíce informací a to z co nejvíce zdrojů. A to jak na internetu, tak i osobními dotazy, ideálně z obou chovatelských klubů. Informace a jejich zpracování jsou to, co rozhodne o výběru vašeho společníka na příštích deset let. A veřte že u fundláka se cena léčení a zejména léků násobí oproti běžným plemenům tři až sedmkrát, dávka antibiotik devět tisíc, desetidenní dávka Metacamu skoro dva tisíce...

Ideální je, pokud máte možnost pohovořit s majiteli štěňat ze stejné chovatelské stanice, od stejného chovatele. Nejhorší je, pokud nezodpovědný chovatel chová na feně či se psem, o kterých ví, že nesou genetický problém. Vím o chovatelské stanici, kde je část štěňat postižena alergií, a protože to není vada, tak na stejné feně chovají dále. Krmit alergického fundláka je pro ilustraci náklad asi tři tisíce korun měsíčně. U Arnie jsem byl rád, že osobně znám nebo jsem viděl v práci oba rodiče, Lenny s námi cvičila.

Zkuste se podívat na základy genetiky. Řeknou vám, jak se asi budou dědit vlastnosti obou rodičů, byť pouze statisticky. Co je často přehlížená informace je, že mnoho znaků se dědí ob generaci. Pod pojmem "znak" si můžete představit jakoukoli povahovou vlastnost, genetický předpoklad pro nemoci či barevnou formu.

Pozor na inzeráty! Někdy uvádějí zavádějící, neúplné či zkreslené informace. A často čím nabubřelejší inzerát, tím horší výsledek či pozadí. Docela mne v poslední době dostaly inzeráty dvou chovatelských stanic, kupodivu se stejným emailem. Jeden byl na štěňata "zaručeně bez hnědé recesivy" s čtyřmi generacemi čistě černých předků. Podle databáze na internetu se dá snadno dohledat, že tomu tak není, což je přímé popření tohoto tvrzení. Ostatně jedno z těchto štěňat má pravděpodobně už v šesti měsících zjištěnou těžkou DKK.

Další neuvěřitelný inzerát byl "štěňata se zárukou chovnosti" tu záruku máte pouze v případě, že vám je schopen někdo uplatit či jinak nelegálně zajistit bonitaci, jinak nelze zaručit nic. Natož po feně, která je dovezená z Rakouska (viz předchozí článek) a uchovněná na Slovensku - proč asi, co ji chybí k uchovnění u nás? A to se raději ani nebudu ptát, co se stane se štěňaty, která neprojdou "zárukou chovnosti".

Příště: krmení štěněte.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 14 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES