NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czŠtěně

* Pořizujeme si novofundlandské štěně 2. krmení

Vydáno dne 21. 11. 2008 (5907x)

Další část seriálu je o krmení a jako obvykle jsem ji upravil na české poměry. Přečtěte si, zda krmíte správně, zda neděláte takové chyby ve výživě, které by ohrožovaly zdraví vašeho psa.

Krok 2: Krmivo pro novofundlandladské štěně by mělo být zdravé a dobře vyvážené, speciální strava doporučená pro plemena velkých psů. Štěňata velkého plemene musí mít vyváženou stravu, aby pomohla s obrovským růstovým sprintem, kterým jejich těla prochází. Správná strava pomůže také k obraně proti problémům, na které Newfoundland štěňata jsou náchylnější, včetně kyčlí a potíže se zády. Zeptejte se svého veterinárního lékaře pro doporučení diety nejlepší pro vaše nové štěně.

Krmení novofundlandského štěněte je velmi speciální problém, na který asi neexistuje jednoznačná odpověď. Podle mých zkušeností a bohužel zkušeností mnoha majitelů psů velkých plemen, jsou velkým problémem superprémiová krmiva. Tento problém je znám už dlouho, ovšem u novofundlanďanů zamlčován a překrucován, protože někdo vlivný ("odborník na NF") je distributorem a prodejcem jedné z těchto superprémiových značek.

Jmenovat nebudu, už nám firma Avet, distributor Hill´s, jeden výhrůžný email zaslala - ostatně víte o tom, že diety Hill´s mohou psa i zabít? (Informace z emailu od společnosti Avet, rozesílaná 7.5.2007 hromadně na internetové obchody.) Jediné superprémiové krmivo, o kterém nemám informaci o negativni zkušenosti, je Eukanuba, ale ta je celkem málo rozšířená u velkých plemen.

A v čem je problém? Superprémiová krmiva mají (pravděpodobně) příliš vysoký obsah proteinů a pravděpodobně chybně nastavené (vysoké) krmné dávky vzhledem k hmotnosti. Pes po nich přibírá a roste velmi rychle a bohužel nerovnoměrně, svaly a kosti jinak rychle. Tato nevyváženost se potom může podílet na vývojů problémů pohybového aparátu, zejména dysplazií různých kloubů, možná i panostitídy a dalších problémů. Osobně si myslím, že mimo genetických předpokladů na Grifově problému má superprémiové krmivo velký podíl.

Je mi líto všech majitelů štěňat, kteří v dobré víře dávají svým štěňatům to nejlepší (a nejdražší, tedy s nejvyšším ziskem pro obchodníka...) a pak ještě mají vysoké náklady za léčení, a i tak nežije jejich pes plnohodnotný psí život. A někteří veterináři také rádi drahá krmiva prodávají, ale to je na jiné téma. Pokud už chcete krmit superprémiovým krmivem, dávejte 50-60% krmné dávky a ještě odečtěte všechny pamlsky a piškoty, které dáte mimo. Novofundladský pes v růstu by měl být hubený až vychrtlý

Možná podobným problémem jsou i různé doplňky stravy, vitaminové a kalciové tablety a podobně. Jediné, co bych s klidným srdcem z těchto doplňků doporučil, jsou chondroprotektiva, podávaná v rozumné míře. Tyto látky (Gelacan, Proenzi, Alavis...) mohou pomoci zatíženým kloubům v období růsty, ale i zde platí že jen v rozumné míře.

Naše psy (bez záruky) krmím prémiovým krmivem K9 nebo Chicopee, panička přidává různé doplňky, a Arnie má už asi 4kg zímní nadváhy, protože neplaveme, takže bude muset do zápřahu, mám vymyšlený zimní vozík...

Dobré výsledky jsou prý také s krmením masem s přílohami, nemám s tím žádnou bližší zkušenost. Je otázka, zda je možno udržet pevné složení a dostatek všech potřebných živin ve správném poměru.

Tyto rady o krmení berte prosím jako doporučení, každý pes je individualita a má jiné nároky a tedy může pro něj platit něco jiného.[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES