NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czSlavní NF

* Slavní novofundlandští psi 11.
Milo - strážce majáku

Vydáno dne 08. 12. 2008 (3391x)

Významný ostrov Egg Rock, o něco méně než kilometr severovýchodně od města Nahant, se tyčí z oceánu podobný světlešedé velrybě. Malý tříakrový ostrov, asi 30 metrů vysoký, je vidět z mnoha míst severně od Bostonu, od Winthrop k Lynn, Swampscott a Marblehead. Jak rostla námořní doprava v této oblasti, v roce 1855-56 byl postaven první maják na ostrově Egg Rock za cenu $3700. A na vrcholu kamenného domu byla instalována lampa.

Prvním obyvatelem a strážcem majáku byl George B. Taylor z Nahantu. Ten žil na majáku s manželkou a pěti dětmi, spolu s kuřaty, kozami, ptáky, a s novofundlandským křížencem, psem jmeném Milo. Jeho pes Milo byl jeden z nejslavnějších majákových psů, obrovský kříženec novofundlanďana a bernardýna. Místní rybáři často hrávali s Milem hru. Nechávali dva nebo tři velké kusy tresek na velkých kusech dřeva a posílali je po vodě. Milo je hledal a lovil, někdy až míli od ostrova, a přinášel je rodině Taylorů na večeři.

V mlhavém počasí Milo také sloužil jako jakýsi mlžný signál pro lodě, štěkal na proplouvající plavidla, která se přiblížila k Egg Rock a tím je varoval před skalami. Strážce Taylor tvrdil že  jeho pes je stejně užitečný jako majákové světlo.

Jednoho dne lovil strážce majáku Taylor vodní ptáky na ostrově a Milo jej doprovázel. Taylor postřelil alku, a ta spadla do oceánu. Pták byl sice zraněný, ale nikoli smrtelně. Milo se za zraněným ptákem vydal a plaval, ale alka kousek poodletěla. Pokaždé, když byl Milo blízko, pták opět vzlétnul a kousek poodletěl.

Taylor sledoval honičku ze břehu až do chvíle, kdy Milo a alka zmizeli z dohledu. Mila nebylo vidět celý den až do večera. Další den byl plavající Milo spatřen z Nahantu, kde prý strávil noc. A ráno potom doplaval bezpečně zpět do svého domova na skále.

Milovi je také připisována záchrana několika dětí před utonutím v okolí ostrova. Milova pověst se rozšířila napříč Atlantikem, až se ji doslechl i Edwin Landseer. Anglický umělec, známý malíř zvířat, sir Edwin Henry Landseer, pak namaloval Milův portrét. Obraz zachycuje malé dítě položené mezi obrovskými psími tlapkami. Modelem pro dítě byl Taylorův malý syn Fred. Obraz s názvem "Zachráněný" se stal velmi brzy slavným i ve světě.[Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 4 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES