NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO plemeni

* Odpovědnost chovatele aneb jak vybírat (zdravé) štěně

Vydáno dne 08. 02. 2009 (3288x)

V poradně se objevilo několik příspěvků na téma krytí, štěňata bez PP a podobně a trochu mne "nadzvedly". Můj názor na toto téma je jednoznačný, nikdy štěně bez PP, což ale neznamená, že je PP zárukou zdraví. Toto se samozřejmě ale netýká záchrany psa z útulku či v nouzi - tam je to jinak, pes by neměl trpět za neodpovědnost chovatele. Podrobné důvody najdete dále:

Začneme od Adama: jak a proč vznikají štěňata bez PP? Pro uchovnění psa s průkazem původu (PP) je potřeba splnit několik podmínek: pes i fena musí mít zkontrolovaný zdravotní stav, projít bonitací, což je posouzení vzhledu a povahy a na tomto základě být schválen do chovu. Před revolucí museli mít psi i feny zkoušky z výkonu, fena ZM a pes ZVV1. To už dnes není potřeba.

U posouzení zdravotního stavu se posuzuje dysplazie kyčelních kloubů, v některých zemích i DLK, cystinuremie a srdeční choroby. V ČR jsou vyřazující vadou i chybějící některé zuby. Součástí bonitace je i posouzení povahy psa.

Proč se tato "komplikace" děje? Hlavním a jediným důvodem je to, aby se v chovu plemene postupně vyřazovali jedinci, kteří geneticky ohrožují kvalitu chovu, tedy kvalitu jedinců v příštích generacích.

A z jakých důvodů jsou vylučování psi a feny z chovů? Obvykle to není z důvodu exteriérového nestandardu, ale hlavně a obvykle proto, že má jedinec nějakou geneticky přenosnou zdravotní vadu, případně povahu, která je nežádoucí, tedy nadměrnou bázlivost či agresivitu (ono je to vlastně totéž). Povaha se nebonituje v některých zemích, což zejména v Rakousku způsobilo devastaci povahy, agresivní pes předsedy rakouského NF klubu kryl velmi často a občas nesmí k některému k fundlákovi cizí dítě z obavy před napadením.

A co se tedy stane, pokud jedinci neprojdou bonitací? Pokud je to vada, která mimo ČR není vadou, zkusí nezodpovědný majitel psa či fenu uchovnit v jiné zemi (viz bývalý poradce chovu v KNFP, ten fenu s vadou chrupu, kterou nešlo uchovnit u nás, uchovnil na Slovensku a pak nabízel štěňata se zárukou chovnosti viz např. zde...) a nebo zcela ignoruje podmínky chovu a udělá "bezpapíráky", tedy štěňata bez PP. Vždyť do pořízení a krmeni psa musel investovat plno peněz a teď by měly přijít vniveč? Vždyť ono je to jedno, je to jen nesmyslná šikana...

A každý, kdo si pořídí psa bez PP riskuje. Přečtěte si zde, jak Grifa následkem těžké DKK navrhovali v osmi měsících utratit (Grif sice PP má, ale nebude mít nikdy štěňata a proč taky). Dnes sice má sedm a půl roku, ale to, aby prožil alespoň částečně plnohodnotný život byla spousta dřiny a také peněz (ceny ilustruje i to, že jeden z ortopedů na VFU v Brně ostatně jezdí novým Jaguárem...).

A kdo si pořídí psa či fenu bez PP, tedy riskuje, že se pes nedožije plného věku, že bude mít nějakou povahovou vadu, že náklady na jeho léčení přesáhnou mnohokrát úsporu při pořízení. Ostatně kde je napsáno, že z NF štěněte vyroste fundlák; jeden z fundláků, Balů od Tomáše Ka., byl původně koupen jako čistokrevné štěně německého ovčáka bez PP... Ostattně jak se objevilo v poradně, otec fenky bez PP týden po krytí zemřel - jak moc zdravý pes to asi byl?

Koupením štěněte bez PP také podpoříte ty, kteří poškozují plemeno. Často mají výbornou výmluvu proč štěně nemá PP, často vám také ukážou rodokmeny obou rodičů, tedy máte čistokrevného psa, tedy pokud je rodokmen opravdu otce a ne od kamaráda. Také jde u NF o kontrolovaný chov, tedy i o to, že chovatel je někokrát v době po porodu kontrolován, zda štěnata dostávají vše potřebné.

Jak jsem uvedl nahoře, PP není ještě zárukou zdraví. Některé velkochovy kašlou na zdraví a hrnou jedince na exteriér (tedy vzhled), kdy výstavní ocenění a krása je vysoce nadřazena nad zdravím, což u nás zejména díky poradci chovu (viz výše), který chtěl za každou cenu udělat vítěze výstav a nebyl příliš kamarád s genetikou, a pravděpodobně nebral příliš v potaz zdravotní a povahové rysy, dnes vypadá část chovu tak jak vypadá. Ostatně poradce chovu s dvěma vrhy v minulém století - jaké může mít osobní zkušenosti? V Německu loni na podzim na bonitaci vyřadili 23 ze 40 bonitovaných jedinců, u nás je nezbonitování spíše vyjímka - že bychom měli tak kvalitní chovy?

Dalším hřebíkem do pomyslné rakve kvality chovu jsou velkochovatelé a množitelé. Tedy ti, kteří jdou pouze za byznysem a nehledí na zdraví ani na nic dalšího. Nejde je určitě házet do jednoho pytle, některé velké chovatelské stanice se chovají odpovědně a nechovné jedince nechají dožít buď u sebe či je v horším případě někomu věnují. U psů s PP je ale určitě možno dohledat údaje o zdravotním stavu a tzv bonitačních kódech předků v mnoha generacích zpět, máte možnost si osobně vyzkoušet povahu nejen rodičů, ale i dalších generací, a tedy víte, co kupujete. Také si můžete získat reference a pomluvy na chovatelskou stanici, u které plánujete pořídit štěně, a tedy máte možnost získat informace a i "pomluvy" na chovatele. To se může ukázat jako důležité, někteří množitelé už naštěstí přešli na jiné plemeno, protože kvalita jejich jedinců už byla příliš známa.

Jěště se zastavím u zvláštního případu a to je pes či fena z útulku. Tam samozřejmě neplatí to, že poškozujete chov. Velmi si vážim všech, kteří se ujmou psa v nouzi či v útulku. Tam už byla škoda napáchána a pes by neměl trpět za neodpovědného chovatele. Ostatně na akcích Klubu pracovní a zábavné kynologie máme pro psy z útulků či jinak adoptovaných na akcích významné slevy.

Více informací o výběru štěněte najdete i v článku o výběru štěněte ZDE


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 24 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES