NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czČlánky

* Jak si vybrat a vychovat stařečka

Vydáno dne 25. 02. 2009 (3126x)

Už se tady několikrát probíralo vybírání štěněte a o tom opravdu mluvit nechci. Chtěla bych se dotknou výběru a výchovy psa z hlediska toho, že brzy přestane být rozkošným plyšákem, přežijeme dobu puberty a tak od 7ho roku života se náš milánek začíná chovat jako kmet.

S postupem času jistě přijdou neduhy stáří ale i stařeček je náš a milujeme ho stejně či i více než ten chlupatý nesmysl, který jsme kdysi odváželi od chovatele. A tak již při výběru toho plyšáčka myslete na to, že pokud budete mít štěstí a pokud budete úspěšní ve své starostlivosti, po určité době budete mít vedle sebe více či méně čilého kmeta. U nás je to zaplaťbůh to více a náš kmet se spíše chová jako to miminko. Ale i tak jsou to někdy nervy.

Co nás tedy může potkat?
* ztuhlost kloubů i jejich bolestivost daná věkem, spaním na zledovatělém betonu či v průvanu a pochopitelně i mohutností.
* srst je méně kvalitní, více plstnatí a miláček se odmítá nechat česat, natož vystříhávat.
* ušička normálně neslyšící protože jsem NF najednou plynule přecházejí do hluchoty. Ovšem páníček často jen těžko dedukuje, zda miláček neslyší či nechce slyšet.
* slepota u NF častá v pozdním věku není kupodivu tak kritická. Pokud příjde ve věku, kdy už méně lítá a spíše se pohybuje jako důstojný kmet, pomalu nikdo nic nepozná pokud stále slyší. Při kombinaci obého jsou procházky nutně na vodítku
* jako u všech savců vypadávání zubů a častější problémy s dásněmi
* slábnoucí srdíčko a následkem toho problémy s ostatními orgány, hlavně těmi, které se starají o očistu organismu.
...a další klasické neduhy stáří

Jak tedy vybírat "stařečka" a jak se na něj připravit?
* vybírat štěně z řízeného chovu, protože alespoň klasicky možné dědičné defekty jsou minimalizovány výběrem vhodných jedinců pro reprodukci a současně i vhodného rodičovského páru. Není to vždy 100%, ale již určitý předpoklad zdraví tu je.
* vybrat si pejska, který se nám nejen líbí, ale splňuje i naše požadavky a možnosti, tedy zvolit vhodné plemeno i jedince. Každé plemeno má charakteristické rysy chování a potřeby pohybu, kontaktu se smečkou apod. Není to opět 100%, ale měli bychom z toho vycházet. Pakliže si člověk s pohybovým omezením vybere například ridgebacka nebo beagla, jsou v konečné fázi nešťastní oba. Tedy pokud NF, tak jen jsem-li mu schopen poskytnout takové vyžití, které potřebuje.
* zejména v prvních dvou letech krmit kvalitně a u NF opravdu s tou alchymií, kterou vyžaduje obří plemeno. Co byste v tomto věku ušetřili na krmení, bude vás stát veterinář ve věku pozdějším. Naučte se krmit obří plemeno a nezapomínejte, že taková torze žaludku může znamenat smrt
* nevyrábíme výstavní exponát, ale zdravé zvířátko, se kterým chceme prožít spoustu let.

Myslete zejména na vývoj kostí a chrupavek, za pár let vám váš obr poděkuje. Podle věku, roční doby, energetické náročnosti činnosti upravujte krmnou dávku i ve vyšším věku, podle potřeby přidávejte doplňky stravy zlepšující srst, kloubní chrupavky apod.
* od útlého věku alespoň jednou týdně česejte, nebo česání markýrujte. Zatím vás okusuje a nechce držet pár kilo, za pár let se perete s lokomotivou. Stařečkové bývají nerudní a často plstnatí
* pěstujte oboustrannou důvěru, váš pes musí důvěřovat vám a vy jemu. Musí si nechat vzít cokoli z misky, musí vám věřit u veterináře, musí přijmout i akce pro něho nepříliš milé.
* mějte alespoň dvě trasy vycházek, které váš pes dobře zná, kde je minimální možnost zranění – to preventivně kdyby oslepl, aby mohl chodit navolno.
* zkuste cvičit s píšťalkou, alespoň pokud chodíte na procházku obydlenými místy
* nezapomínejte i ve vyšším věku, že pravidelný pohyb udržuje vašeho miláčka v kondici, vylepšuje pohybový aparát, dává mu spoustu podnětů, které na zahradě prostě nemá. Se starším psem nemusíte denně dělat 5km, ale dopřejte mu možnost obejít si svůj rajón, označkovat, očuchat – sami uvidíte, jak moc to pro něj znamená
* sledujte zdravotní stav svého psa a nestyďte se poradit s odborníkem. Pokud se jedná o veterináře, vyberte si toho, kterému důvěřujete, i kdybyste za ním měli dojíždět. Pravidelné očkování vám udělají všude, ale pokud váš pejsek už nějakým neduhem trpí, je dobře se spolehnout na služby jednoho lékaře, který ho bude znát a hlavně znát jeho minulé i nynější problémy. Nezapomínejte, že NF má vysoko nasazený práh bolestivosti.

Je to jen pár střípků a každý má své zkušenosti, jen bychom měli myslet na to, že stáří našeho pejska můžeme kladně ovlivnit již v době, kdy si domů přivezeme mládě.


[Akt. známka: 2,43 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Inka | Komentářů: 0 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES