NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czSlavní NF

* Slavní novofundlanští psi 12.
Nechte Bilba na pláži!

Vydáno dne 04. 07. 2009 (7265x)

Jeden z příběhů o novofundlandských psech, který mne v poslední době opravdu dostal je nejen o novofundlandském psovi Bilbovi, členovi pobřežní hlídky v Sennen Cove v Cornwallu v Anglii a jeho pánovi Steve Jamiesonovi, ale i o lidské solidaritě a tom, že pokud lidé chtějí, tak změní i rozhodnutí okresní / obvodní rady - alespoň v Anglii.


Hnědý novofundlandský pes Bilbo (7 let, 89 kg) je právoplatným členem pobřežní hlídky v zátoce Sennen v Západním Cornwallu v Anglii (Penwith Lifeguards based at Sennen Cove). Novofundlandský pes Bilbo nemá žádný formální výcvik, žádný "diplom záchanného psa". Má zato ale na svém kontě nejméně (a prokazatelně) tři zachráněné lidské životy.

Zátoka Sennen je jedním z krásných míst anglického pobřeží Atlantického oceánu, umístěna na jižním výběžku briského ostrova. Bohužel díky umístění jsou pobřežní vody zrádné a o krizové situace plavců zde není nouze.


Zvětšit mapu
Bilbo hlídkuje se svým pánem na věži kousek od pobřeží, tak aby měl přehled a viděl co největší kus pláže. A spolu se svým pánem je připraven se v případě potřeby pomocí čtyřkolky či vodního skůtru se dostat co nejdříve co nejblíže k tonoucím a mohl je zachránit.

Loni (květen 2008) však došlo k převzetí služby na této pláži organizací The Royal National Lifeboat Institution (RNLI web na http://www.rnli.org.uk/ ), která na základě rozhodnutí rady zakázala službu Bilba na pláži z toho důvodu, že na pláž je zakázán vstup psů s vyjímkou oficiálních záchranných psů. A Bilbo tedy bez formálních zkoušek nempohl dále sloužit.

Musel by při každé záchranné akci zaplatit pokutu 75 liber za porušení zákazu vstupu na pláž. A tolik asi profesionální záchranáři nevydělávají, aby si po každé akci mohl dovolit ji ještě zaplatit.

Po několika protestech sice rada ustoupila, ale pouze na čtyři hodiny týdně. Po dalších neúspěšných jednáních začali přátelé a známí organizovat velkou petiční podpisovou akci pro vrácení Bilba na pláž. Tuto akci doprovázela podpora veřejnosti, rozdávání letáků a také články v některých médiích, a to i těch největších - viz odkazy na konci článku.

Během petice mimo jiné chodily desítky lidí se psy na pláž na protest proti nesmyslnému zákazu, novofundlanďani v okolí vozili, nosila a pánečkové rozdávali a vylepovali protestní archy.

Petici nakonec podepsalo 2277 lidí, a byla úspěšná. Ministerský předseda schválil vyjímku, uznal Bilba oficiálně záchranným psem i bez formálních zkoušel a Bilbo dnes znovu slouží na Cornwallské pláži.


Odkazy:

Video k petici
http://www.workingdogvids.com/view/2390/bilbo-the-surf-lifeguard-dog

Oficiální stránka petice
http://www.number10.gov.uk/Page19471

Blog Bilbova psovoda
http://bilbojmo.blogspot.com/

Zde si za £5,99 můžete koupit "Opravdový příběh o Bilbovi - THE TRUE STORY OF BILBO THE SURF LIFEGUARD DOG"
http://www.bilbosays.com/

Zde najdete článek v The Sun
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2208778.ece

A tady v NY Post
http://zootoo.nypost.com/petnews/bannedlifeguarddogreinstatedaf-1279

A zde v The Independent http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/back-by-popular-demand-bilbo-the-baywatch-dog-1656045.html

A něco o Bilbovi bylo také v BBC http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/cornwall/7969629.stm


[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 18 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES